Haftalık Bültenler Özeti

Takip ettiğim haftalık bültenler o kadar artmaya başladı ki, bültenlere çok fazla zaman harcamaya başladım. Bir süre sonra ben bu kadar zaman harcıyorsam diğer insanlar benim kadar harcamamalılar diye düşünmeye başladım. Takip ettiğim bültenlerden, haberlerden, insanlardan son 10 gün içinde ekranımdan geçenleri topladım. Aralarından önemli gördüklerimi seçerek bir yazı hazırlamaya karar verdim. Hedefim bunun haftalık hale gelmesi. Başlayıp bıraktığımız çok fazla şey var. Umarım bunun devamını getirebilirim.

Genel olarak haberleri 5 kategori altında topladım. Teknoloji haberleri, yazılım geliştirme, tasarım, ilgi çekici blog yazıları ve sanat. Yazılım geliştirme kategorisi ise ilgi alanlarıma uygun şekilde alt başlıklara sahip.

Teknoloji Haberleri

Açılışı SpaceX ile yapalım. 8 Nisan’da SpaceX’in Falcon9 roketi başarılı bir kalkış gerçekleştirdikten sonra, tarihe geçecek bir şekilde deniz üzerinde hareketli bir platforma iniş gerçekleştirdi.

İkinci önemli gelişme ise Facebook’un yaptığı F8 konferansıydı. Facebook, önümüzdeki 10 yıllık hedeflerini, sanal gerçeklik üzerine yaptıkları çalışmalarını, yeni developer API’larını (uygulama programlama arayüzü), Messenger için chat botlarını destekleyeceğini ve daha birçok yeniliğini açıkladı. (İngilizce) (Türkçe)

Facebook’un da desteklemeye başladığı Botlar için bir app store çoktan kuruldu bile. Botlist, 11 Nisan’da Product Hunt’da en çok dikkat çeken ürün oldu.

Facebook ayrıca görme engelliler için yakın zamanda yeni etiketleme sistemi kullanmaya başlayacağını açıkladı. Bu şekilde görme engelliler fotoğrafların içeriklerini sesli bir şekilde dinleyip kafasında canlandırabilecekler.

Telegram ise geçen yıl duyurduğu Bot API’ının bu sene 2.0 versiyonunu duyurdu. Bu API ile birlikte geliştiricilere yaratıcılıklarını daha iyi değerlendirebilecekleri birçok seçenek sunuldu.

Günlük 2.7 milyon aktif kullanıcısı bulunan kurumsal mesajlasma platformu Slack, aldığı 200 milyon dolar yatırım ile değerlemesini 3.8 milyar dolara çıkarttı. (İngilizce) (Türkçe)

Amazon, yeni Kindle’ı Oasis’i satışa sundu. Wall Street Journal’ın geçen hafta hazırladığı habere göre güneş enerjisi ile Kindle’ı şarj etmeyi sağlayacak olan koruyucu kılıf beklentiler arasında yer alıyor.

İnternette gezinmemizi sağlayan tarayıcılarımız bizim ile ilgili hangi bilgilere ulaşabiliyor? Cevabı çok basit ve bir o kadar da korkutucu. Önlemek için ScriptSafe kurmanız yeterli ama ScriptSafe, Javascript fonksiyonlarını devre dışı bıraktığı için sitelerin birçok fonksiyonlarını da engellemiş oluyorsunuz.

Yapay zeka ve sanatın dudak uçuklatıcı bir kesişimi geçen hafta bir Rembrandt eseri olarak karşımıza çıktı. Microsoft ve ING tarafından yürütülen bir proje kapsamında Delft Teknik Üniversitesi öncülüğünde geliştirilen yapay zeka uygulaması ‘Next Rembrandt‘ adlı sergi için özel algoritma ve 3D yazıcı kullanarak (350 yıl önce yaşamış) ünlü ressamın elinden çıkmışçasına kusursuz bir eser ortaya çıkarttı. Yapay zeka eseri oluşturabilmek için öncesinde sanatçıya ait 346 tabloyu derinlemesine inceleyerek tarzını (500 saatte) öğrenmiş. 148 milyar pikselden oluşan yeni tablo için harcanan toplam zaman 18 ay olarak kayıtlara geçmiş. (Kaynak)

Faraday Future elektrikli araç sektörüne iyi bir giriş yapmak için bir fabrika kuruyor. 4 yıl sürmesi beklenen inşaatı 2 yılda bitirmeye çalışacak olan şirketin ayırdığı bütçe ise 1 milyar dolar. Evet milyar. (İngilizce) (Türkçe)

Genel olarak iş dünyasına yönelik telefon çıkaran Blackberry satışlar iyi gitmeyince, iş dünyasından ümidi kesip normal tüketici ürünleri seviyesinde telefonlar üretmeye karar verdi. Bu da Blackberry telefonlarının fiyatlarının düşeceğinin göstergesi. (İngilizce) (Türkçe)

Yakından takip ettiğim sanatın ve sanatçının pazar yeri iyisahne.com her ay %20 oranında büyüme sağlıyor. iyisahne’de ortalama sepet tutarı 1700TL ye ulaşmış. Önümüzdeki 12 aylık hedefleri ise şu anda %23 olan başarılı satın alma oranını %40 seviyelerine çıkarmak.

Hoşuma giden ve daha sonra ulaşmayı isteyebileceğim websiteleri ben ‘bookmark’ olarak işaretliyorum genelde. Bu yöntem yerine bir yerde toplama ve düzgün bir şekilde kategorilere ayırıp istifleme taraftarıysanız Stashes.io tam size göre.

Pazarlama stratejileri oluştururken körü körüne klasik yöntemlerden birini mi seçiyorsunuz? Yoksa bilimsel yöntemleri kullanarak size en uygun stratejinin hangisi olduğuna karar vermeye mi çalışıyorsunuz? Bilimsel yöntemleri nasıl kullanacağınızı düşünüyorsanız bu yazıya bir göz atmalısınız.

Sloganı “Araştırmayı, beyin fırtınasını ve keşfi ivmelendir. Bilgiyi basitleştir.” olan Nifty.works aramak istediğiniz herhangi bir şeyde size grafiksel sonuç veriyor ve bu grafik içerisinde de size bağlantılı bilgileri de güzel ve ayrıntılı bir şekilde sunuyor.

Yazılım Geliştirme (Software Development)

Haberler

Dünyanın pek çok ülkesinde, Google desteğiyle dünya kadınlar gününü kutlamak adına, IT sektöründeki kadınların görünürlüğünü arttırmayı hedefleyen Women Techmakers (WTM) etkinlikleri düzenlenmektedir. WTM’16 Ankara ise 30 Nisan’da CerModern’de herkese açık olarak gerçekleştirilecek.

Bloomberg’in haberine göre Apple, App Store’daki arama özelliklerine ek olarak Google modeli olan paralı arama (Paid Search) işini değerlendirmeye almış. Karar ne olacak bilinmez ama iyi bir fikir olmadığını düşünen çok fazla insan var.

Microsoft’un cross-platform text editor’ü Visual Studio Code 14 Nisan’da 1.0 versiyonuyla kullanıcılara sunuldu. 1 yıldır beta aşamasındaki text editor’ü Microsoft’un OS X ve Linux kullanıcıları için sunduğu ilk code editor’ü. Ayrıca VSC ile birlikte bir de API sunan Microsoft, geliştiricilerin uzantı (extension) yazmalarına imkan sağladı.

Günlük iş hayatımın içerisinde vazgeçilmezler arasında yer alan ve bu hafta Photoshop ile alpha testlerine başlayan Zeplin.io, uygulama içerisinde projelerin gösterildiği ekranı web platformunda yeniledi. Mac uygulamasının tasarımlarını da gördükten sonra Mac güncellemesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Facebook F8 konferansında konferansı takip etmeyi kolaylaştırmak için uygulama sunuyor. Bu sene bu uygulamanın sadece kodlarını paylaşmak yerine aynı zamanda bir tutorial da paylaştılar. Bu şekilde React ile adım adım nasıl uygulama çıkarır görebilirsiniz.

Kwilt, kullanıcıların fotoğraflarına erişmemizi sağlayan bir SDK. Farkı ise 15 tane farklı kaynağa kullanıcının verdiği izinler doğrultusunda kolayca erişebiliyorsunuz. Destekledikleri kaynaklar arasında Facebook, Instagram, Twitter, Google Photos, Amazon CloudDrive, Microsoft OneDrive yer alıyor.

Swift, Objective-C, iOS, watchOS, tvOS

Swift’e, Android desteğinin eklenmesini içeren pull request bu hafta merge’lendi 🎉.

Google, Swift dilini Android için ‘first class language’ olarak değerlendirmeye aldı. Vadinin büyük toplarından Google, Facebook ve Uber temsilcileri Londra’daki bir buluşmada bu konu üzerine konuşmuşlar.

Swift günümüzde epey yer edinmiş olsa da Objective-C şirketler tarafından hala kullanılmakta. Daha önceden yazılmış Objective-C kodlarını Swift’e geçirmek riskli ve efor gerektiren bir iş. Kısa ve güzel bir özetle bu işe bir çözüm sunabiliriz.

Swift, açık kaynak kodlu (open source) olarak hızla gelişmeye devam ediyor. Bazı değişikliklerin etkisi beklenenden fazla olabilir. Swift 3.0 ile birlikte Örnek olarak Objective-C API’ını Swifte çevirirken artık method isimlendirmeleri farklı yapılacak. Erica Sadun güzelce açıklamış.

Objective-C ile yazılmış bir projede ne kadar Swift kullanabilirsiniz? Swift yazsanız bile ne kadar Swift mantığıyla yazabilirsiniz? Bir yerde elbet Objective-C’nin getirdiği zorluklar olacaktır. Russ Bishop’un sunduğu ve ileriki versiyonlardan birisine dahil edilme kararı alınan ObjectiveCBridgeable protokolü buna çözüm sunacak. Russ Bishop da ayrıntılı bir şekilde anlatmış.

Geleceğe değil de günümüze bakarsak; Objective-C ile yazılmış uygulamayı Swift’e çevirirken metodolojik olarak nasıl bir yol izlememiz gerekiyor peki? Farklı metodolojileri benimsemiş iki dil ile çalışırken, bir noktada bu metodolojileri birbiriyle karıştırmamız gerekiyor. Daniel Steinberg try! Swift konferansında Functional, Protocol-Oriented, and Object-Oriented Programming metodolojilerini en iyi şekilde nasıl karıştıracağımızı anlatmış.

Başkasının kodunu okurken karşılaşabileceğiniz ve biraz googling yaptıktan sonra ne olduğunu öğrenebileceğiniz garip Swift özelliklerini (feature) Hector Matos derlemiş.

Swift’te enum kullanımına çoğu zaman iyi yönlerinden bakıyoruz. Peki o kadar da iyi olmayan yönleri neler?

Enumlardan konu açılmışken enum kullanımında birkaç tane küçük hileden (trick) bahsedelim.

JSON Decoding Swift’te zorlu bir iş ve beraberinde developer’a birçok problem getirebiliyor. Soroush Khanlou bu konuyu güzelce ele almış.

Swift’te Generics ve Inference hakkında neler biliyorsunuz? Nasıl kullanılır ve faydaları neler bir göz atalım.

Mocking, daha hızlı test yazmamızı ve production seviyesindeki veriye bulaşmamamızı sağlıyor. Veronica Ray, try! Swift konferansında, pratik mocking tekniklerini anlatmış.

Facebook, yeni open source tool’u Remodel’ı duyurdu. Remodel, iOS’de model objelerinin hızlıca oluşturulması ve düzenlenmesini sağlıyor.

Testler, projede değişiklik yaparken bize güven sağlıyor. Testleri çalıştırmak da Xcode’da zaman alıyor. Peki bu işi daha hızlı yapmak için testlerimizin bir kısmını Xcode Scheme kullanarak çalıştırabilir miyiz? Orta abimiz cevaplamış.

Uygulama büyüdükçe hafıza ile ilgili sorunlar (memory leak) artmaya başlar. Uygulamanın birçok kısmı tarafından ortak kullanılan hafızanın kontrolü zorlaşır. Bu problemi en çok yaşayabileceklerin başında da Facebook geliyor ki bununla ilgili güzel bir yazı hazırlamışlar.

Swif’te C tabanlı bir API ile çalışmayı hiç denediniz mi? Umarım ihtiyacımız olmaz, zira baş ağrısı verebileceğini tahmin ediyorum. Ama Umberto Raimondi sağolsun bize bir rehber hazırlamış ve erkenden baş ağrılarına çözüm sunmuş.

Provisioning kullanımımız genelde yeteri kadar düzgün olmayabiliyor. Bazen birçok şeyi baştan yapmamız gerekiyor. Code signing’de beklenmedik sorunlar yaşayabiliyoruz. Sıfırdan başlayıp her şeyi doğru şekilde kurma zamanı geldiğinde bu yazıyı takip etmekte fayda var.

iTunes Connect’e ekran görüntülerini, metadata’yı, app preview’leri yüklemek kolay ama zahmetli bir iş. Transporter App sayesinde tek tıklamayla onlarcasını farklı dillere uygun bir şekilde iTunes Connect’e yüklemek mümkün. (Henüz betada)

JavaScript, Node.js, React

Node.js Foundation 2016 kullanıcı anketi sonuçları yayınlandı.

Node v4.4.3 (LTS) yayınlandı. Genel olarak minor bug fixleri içeriyor.

Javascript’in dependency’lerle başı dertte. React ile bir “Hello World” örneği yazdığınızda, küçük projenizde farkında olmasanız da 19 bin satır kod bulunuyor. Sizce buna değer mi? Uygulamanızda kullanacağınız framework’leri, API’ları seçerken dikkatli olmakta fayda var. Bununla ilgili yeni başlayan bir bülten gelecek haftalarda bu konu üzerine değineceğini iddia ediyor.

Noktalı virgül kavgalarından sonra yeni trend virgül kavgası.

HTTP/2’ya geçmediniz mi hala? Acele etmeye de lüzum yok. Ayrıntılı fikir sahibi olmak isterseniz buyrun.

JavaScript modüllerini anlamak için bundling ve transpiling (transform & compile) işlemlerinin nasıl olduğunu da öğrenmek gerekiyor. Mark Brown Browserify, Webpack and jspm’i karşılaştırarak bundling’i; CoffeeScript, TypeScript and Babel’i karşılaştırarak da transpiling’i güzelce anlatmış. Bizi aydınlatmış.

ES6 ile gelen Symbols’a bir göz atmakta fayda var.

ES6’de varsayılan parametrelerin (default parameters) ve yapı bozma işleminin (destructuring) nasıl birbirini etkilediğini Doug Wade kısaca açıklamış.

AWS Lambda’ya Node.js 4.3.2 Runtime desteği geldi.

npm Enterprise, Amazon Machine Image’da kullanılabilir hale geldi. Bu sayede AWS üzerinde kişisel npm registry ve website çalıştırmak daha kolaylaştı.

Daha kaliteli bir Node.js uygulaması yazarken yapılması gerekenlere dikkat etmekte fayda var.

React v15.0 yayınlandı! 👏

React uygulamalarında performans ile ilgili sorunlar yaşayanlar için bazı iyileştirmeler (optimisation) mevcut.

Yazılım ile İlgili güzel blog yazıları

Birçok uygulama sahibi release note’larını düşünerek yazmıyor. Sadece yapılan işleri madde madde yazıyor. Slack’te ise işler farklı.

Docker kullananlar için; Docker Container’ları production’a sürekli yeniden derleyerek (rebuild ederek) deploy etmek yerine Docker Compose+Environment Variables kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Temiz kod yazmak ve hata yakalama (error handling) her zaman önemli bir yere sahip oldu ve olacak. Hataları baştan engellemek her zaman güzel bir yöntem ancak bunu düzgün bir şekilde yapmak gerekiyor. Bu konuda elbet herkesin bir fikri var. Ancak herkes düzgün uygulamıyor. Bu işle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler için güzel bir blog yazısı.

En ufak kodlamalardan bile kaçınır duruma geldiğimiz şu dönemde open source (açık kaynaklı) projeleri hiç düşünmeden alıp kullanıyoruz. Bu hafta React, Babel gibi büyük projeler bunun kurbanı oldular. 11 satırlık bir kodu yazmak yerine dependency olarak eklediler ve bu dependency NPM üzerinden kaldırılınca projeler çalışmaz hale geldi. Sizce bu kadar küçük bir kısmı el ile yazamazlar mıydı?

Hepimizin bildiği gibi 2017 Ocak ayında Facebook, Parse hizmetini durduracak. Peki Parse kullananlar bu geçiş olayını nasıl yapacak? Appcoda sağolsun önce Parse’dan self-hosted MongoDB’ye geçişi sonra da AWS veya Heroku’da nasıl Parse Server kurulacağını bize anlatmış.

BONUS: Classic Programmer Paintings

Kullanıcı Arayüzü/Deneyimi (UI/UX) Tasarımı

Sanal gerçeklik hayatımızın bütün alanlarını etkilemeye çoktan başladı bile. Kullanım alanı git gide genişleyen sanal gerçeklik tasarım dünyasını da kökten değiştirecek. Tasarımcıların yaratıcılıkları da sanal gerçeklik ile birlikte şekillenmeye devam edecek.

Çıkaracağınız ürünün ekran görüntüsünü telefona, bilgisayara, tablete yerleştirmek sadece bir tık ile mümkün. Üstelik farklı fotoğraf arka planları da kullanabilirsiniz. (Ücretsiz)

Bu hafta bir arkadaşımın paylaştığı bir tasarım harikası ise Challengers/The Ultimate Turkish Fighting. Oktar, Ersoy, Tilbe, Doğan ve Ortaylı karakterlerinin yer aldığı oyun tasarımı tek kelimeyle HARİKA.

Reddit, craigslist gibi web siteler kötü tasarımlarıyla biliniyor ama buna rağmen milyonlarca kullanıcıları var. Neden?

Tipografi (typography) dediğimiz olay yazıyı bir forma sokma sanatı ve tekniğidir. Tasarım dünyasında çok önemli bir rol üstlenen ve bir o kadar da zor olan bu iş hakkında birkaç ipucu el altında bulunabilir.

Ben tasarımcıların kodlamayı da bilmeleri gerektiğini düşünenlerdenim. Full-stack designer kavramına karşıyım ama kodlamayı öğrenmenin geliştirici ile tasarımcı arasındaki iletişimi kolaylaştıracağını düşünüyorum. Bu konuya tasarımcı tarafından bakıldığında durum daha farklı tabi ki.

Biraz uzun bir yazı ama kullanıcı deneyimi ile ilgili ilk toplantılarda (UX kickoff meeting) sorumluluğu üstünüze nasıl alırsınız sorusuna güzel bir cevap vermiş Robert Hoekman Jr.

Facebook’un F8’de duyurduğu Bot desteği için web tarafında kullanıcı deneyimi de gereken etkiyi görecek tabi ki. Peki bu etki nasıl olacak?

İlgi Çekici Blog Yazıları

Eğer yazılım takımı (software team) kurmak gibi bir işe girişecekseniz, kaçınmanız gereken 7 tane madde var. Zamanında önlem almazsanız uğraşmanız gereken problemler ortaya çıkacaktır.

Bilim kaynaklarının güvenilir olması şarttır. Şu anda Türkiye’de yayında olan bilimsel siteler ve yayınlar üzerine Okan Akıncı güzel bir yazı hazırlamış. Eğer bilimi takip ediyorsanız bu blog yazısı sonrasında kaynaklarınızı güncellemeniz gerekebilir.

BONUS: Bisiklet sürmeyi unutmayız ama öğrenirken de belirli aşamalardan geçeriz. Noel Burch tarafından 1970’lerde geliştirilen teoriye göre bir alışkanlığı kazanmanın 4 evresi vardır. 4 evre şu şekilde: 1-Bilinçsiz yetersizlik 2-Bilinçli yetersizlik 3-Bilinçli yeterlilik 4-Bilinçsiz yeterlilik. Yani bisiklet sürmeyi öğrendiğimiz anda artık bilinçsiz yeterlilik kısmına geçmiş bulunuyoruz. Ayrıntıları merak edenler için Wikipedia makalesi.

Sanat

Panama Papers sanat tarafına da vurdu. New York Times’ın haberine göre belgeler genel olarak sanat eserlerinin sahiplerinin aslında bilinen kişiler olmadığını gösterdi.

Bu hafta içinde gördüğüm ve hoşuma giden çizimler ve fotoğraflar.

http://www.ultraimg.com/image/KpXw
http://www.ultraimg.com/image/KpXw
http://www.ultraimg.com/image/KpXw
http://www.ultraimg.com/image/KpXw


Bu haftayı Linus Torvalds’ın TED konuşması ile kapatalım. Open source dünyasını yaratan bir insanın aslında kendi içine bu kadar kapanık olması ve insanları sevmemesi çok ilginç.


Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ ve paylaş butonlarına tıklayarak diğer insanlara ulaştırın. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi yorumlarda ve/veya mail olarak bekliyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s