Haftalık Bültenler Özeti — 2

Yorumlarınız ve önerilerinizle her hafta daha da güzelleşmesini istediğimiz ‘Haftalık Bültenler Özeti’nin bu haftaki parçasında 20’den fazla haftalık bültenlerde karşıma çıkan veya hafta boyu ekranımdan geçen haberleri ve blog yazılarını 4 kategori altında topladım. Teknoloji haberleri, yazılım geliştirme, ilgi çekici blog yazıları ve sanat. Yazılım geliştirme kategorisi ise ilgi alanlarıma uygun şekilde alt başlıklara sahip.

Teknoloji Haberleri

Bu hafta Virtual Reality ile ilgili gelişmelerin başında YouTube geliyor. VR teknolojisine uygun çekilmiş videoların YouTube üzerinden izlenebileceğini açıklayan Google aynı zamanda 3 boyutlu ses desteğinin de beraberinde ekleneceğini açıkladı. (İngilizce 🇬🇧) (Türkçe 🇹🇷)📣

GoPro da Virtual Reality işine el atıyor. 6 tane Hero4 kamera içeren GoPro Omni, VR gözlüklerinde izlenmeye uygun bir şekilde 8K video kaydetmeyi sağlayacak.

Apple, The Apple Worldwide Developers Conference (WWDC)’ın 13–17 Haziran arasında gerçekleşeceğini ilk Siri üzerinden açıkladı. Daha sonra Apple kendi websitesi üzerinden ve geliştiricilere bir mail ile de resmi duyuruyu yaptı. Bu arada biletler $1599 ve kura sonuçları 22 Nisan’da açıklanacak.

Facebook, Messenger uygulamasına ücretsiz grup görüşmelerini eklediğini duyurdu. 50 kişiye kadar Facebook Messenger üzerinden ücretsiz grup görüşmeleri yapılabilecek.

Yeni PlayStation 4 Neo adıyla geliyor. Şu an piyasada bulunan PS4, 4K resim desteği sunmasına rağmen oyunlarda maksimum 1080p çözünürlük sunuyordu. Neo ise oyunlarda 4K çözünürlüğe kadar destekleyecek. Hafızasının ve işlemcisinin de çok daha hızlı olacağı ve Amerika’da $399 satış fiyatı olacağı sızan bilgiler arasında.

Geçen hafta yer verdiğim botlarla ilgili bir fikri olan varsa sıkı dursun. Telegram, geliştiricilere yönelik bir bot yarışması düzenliyor. Ödül ise toplamda 1 milyon dolar. Ödüller 25 bin dolardan başlıyor. Fikri olan yerini alsın. (İngilizce 🇬🇧) (Türkçe 🇹🇷)

Augmented Reality hayatımıza derin bir şekilde nüfuz etmeye başlıyor. Ortada ürünü olmadan en çok yatırım alan şirket ünvanını elinde bulunduran MagicLeap beyne arttırılmış gerçeklik cihazları yerleştirmenin de aralarında olduğu birçok patenti, aldığı toplam 1.4 milyar dolara ulaşan yatırımlarla gerçek projelere dönüştürmeye çalışacak. (İngilizce 🇬🇧) (Türkçe 🇹🇷)

AlphaGo’nun Go oyununda şampiyon Lee Sedol’u 4–1 yenmesi, Skype’ın anlık dil çeviride Almanca’dan İngilizce’ye çevirirken, Almanca’dan Çince’ye çeviriden faydalanarak çeviriyi daha iyi hale getirmesi, Yapay Sinir Ağları’nın ne kadar güçlü bir konuma geldiğini gösteriyor.

Apple OS X olan işletim sisteminin adını macOS yapmayı planlıyor olabilir. iOS (eski adıyla iPhoneOS), watchOS, ve tvOS isimleri de bunun habercisi konumunda aslında.

Akıllı saatin babası Pebble tükenmekte olan kaynaklarını daha iyi kullanabilmek için küçülmeye gidiyor. (İngilizce 🇬🇧) (Türkçe 🇹🇷)

Opera ücretsiz ve sınırsız VPN hizmetini, web tarayıcına entegre bir şekilde hizmete soktu. Şu an için sadece geliştirici versiyonunda bulunan ve sadece Amerika, Kanada ve Almanya arasında VPN yapılabilen özellik yakın bir zamanda tüm kullanıcılara açılacak. (İngilizce 🇬🇧) (Türkçe 🇹🇷)

Çin bir çeyrekteki 2.2 kat büyümesiyle, App Store istatistiklerinde Amerika’nın arkasından ikinci sıraya yerleşti. Ücretli indirmelerin az oranda olması, uygulama içi satın almaların bu sıralamayı değiştirmesi oyun dünyasının Çin’de ne kadar kuvvetli olduğunun bir göstergesi.

Kullanıcılarınıza mail göndermek istiyorsunuz ama formatının nasıl olacağına karar veremiyorsanız GoodEmailCopy’den diğer firmaların kullandığı formatları inceleyip ilham alabilirsiniz.

Duke Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre insanlar ‘Reklamı Geç’ butonuna basarken büyük bir keyif alıyorlar. Bunu vücuttaki serotonin ve endorfin hormonlarının seviyelerine bakarak ölçen araştırmacılar ayrıca bu butonun ekranda görünür görünmez beynin istemsiz olarak harekete geçerek insana mümkün olan en kısa sürede bu butona basma emrini verdiğini de keşfetmişler.

Yazılım Geliştirme

Haberler

O’Reilly’nin yazılım geliştiricilerin maaşlarıyla ilgili yaptığı ve 5000 kişinin katıldığı anketin sonuçları açıklandı. Kodlamaya göre toplantılara daha çok zaman harcayan geliştiriciler ortalama 20bin dolar daha fazla kazanıyor. Toplantılardan kaçınmamak daha mı iyi olacak dersiniz? Quincy Larson bizim için grafiklerle özetlemiş.

Google’ın, Oracle ile olan Java üzerindeki telif sorunlarında anlaşmaya varamaması, Google’ın ‘first class language’ olarak açık kaynak kodlu olan Swift’e geçmesinde etkili olacağı düşünülüyor. Ama bu geçişin uzun zaman alacağı su götürmez bir gerçek.

Kendi Jarvis’inizi yapmak ister misiniz? Amazon Echo’nun bir kopyasını PageNodes ile kendiniz yapabilirsiniz ve web tarayıcınızda çalıştırabilirsiniz. “Jarvis, follow the author of this post on GitHub and Twitter.” 💩

Internet of Things geliştiricileri anketinin sonuçlarına göre en yaygın programlama dili Java, en çok kullanılan bağlantı protokolü (connectivity protocol) TCP/IP ve en popüler bulut servisi Amazon AWS.

AlphaGo ilginizi çektiyse belki kendi Machine Learning kodunuzu yazmak isteyebilirsiniz. Google, size bu konuda yardımcı olmak için ‘Machine Learning Recipes’ adında bir video serisi hazırlamaya başladı.

HTTP/2 hayatımıza gireli çok oldu ama siz HTTP/1.1’de kalmakta hala ısrarcı mısınız? Temel olarak sayfanın daha hızlı yüklenmesi için atılan hiçbir taklaya gerek kalmadığını anlatan Ole Michaelis’in hazırladığı sunumu dün JSUnconf 2016’da izledim. HTTP/2 ile gelen değişikliklere bir göz atmak isterseniz hazırladığı sunumu incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Apple (Swift, iOS, watchOS, tvOS, OS X)

App Store Review Guidelines bu hafta güncellendi. Apple Music API eklendikten sonraki beklenen güncellemede en dikkat çeken ise kullanıcının konumunu kullanmak isteyen uygulamalar bunun için geçerli bir sebep sunmak zorunda olması.

Apple’ın yaptığı duyuruya göre 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren Apple Watch için geliştirilen yeni uygulamaların hepsi watchOS 2 veya daha üst bir SDK ile native olarak yazılmış olmak zorunda.

Swift 3’te entegre edilecek olan olan Swift Package Manager, packaging ve including işlemlerini epey kolaylaştıracak. Ancak modülleri, kütüphaneleri keşfetmek hala bir problem. Swift Modules ise modülleri keşfetmeyi ve nasıl entegre edeceğini gösteren, arama yapabileceğiniz bir site olarak bu probleme çözüm bulmayı hedefliyor.

Swift’e Android desteği geldiğini geçen hafta belirtmiştik. Nasıl olacağını merak edeniniz varsa Swift dokümantasyonları arasına bir örnek ‘Hello World’ uygulaması girdi. Evde deneyebilirsiniz.

Crashlytics üzerinden beta sürümlerini paylaşıyorsanız ve Slack kullanıyorsanız eğer, bu işi daha da hızlı hale getirebilecek bir kombinasyon var. Fastlane + Crashlytics + Slack. Fastlane’den Crashlytics’e submit et ve daha sonra Slack’ten yeni sürümü istediğine bildir!

Peek’ten bahsetmeden geçemeyeceğim. Peek, uygulamanızın UI Specification Guide’a uyup uymadığını uygulamayı telefondan test ederek kontrol etmenizi sağlayan açık kaynak kodlu bir kütüphane.

Uygulamalarımızın boyutuyla ilgili problemlerin kaynağı çoğu zaman kullandığımız görseller oluyor. PNG’ye göre %26 daha küçük boyutta olan WebP formatını kullanan ImageButtler işimizi kolaylaştıracaktır.

App Store satışlarınızı daha kolay bir şekilde nasıl takip edeceğinizi düşünüyorsunuz ve herhangi bir servise düzenli bir ödeme yapmak istemiyorsunuz. Suborbital Reports tek seferlik ödemeyle alabileceğiniz ve App Store satışlarınızı takip edebileceğiniz, bir önceki yılla karşılaştırmalar yapabileceğiniz bir uygulama.

Xcode’un farklı versiyonlarıyla çalışıyorsanız her defasında Dock’ta sabitlediğiniz Xcode simgelerinden yanlış olanına tıklayıp sinir krizi geçiriyor olabilirsiniz. Küçük bir Xcode plugini SYXcodeIconVersion bu simgelerin üzerine versiyonlarını yazarak bizi bu tatsız durumlardan kurtarıyor.

JavaScript, Node.js, React

Şu anda GitHub’da 31 binden fazla yıldızı olan ve geliştiriciler haricindeki birçok insanın da gözünün üzerinde olduğu React Native 1 yılını doldurdu. Bu 1 yılda neler mi oldu? 3 bine yakın pull request, 4 binden fazla issue ve 700’den fazla contributor. Topluluk çalışıyor.

ES6 kullanmaya henüz daha tam alışamamışken, ES7 ortaya çıkmaya başladı bile. ES7’de modülleri nasıl oluşturacağımızı Peter van der Zee güzelce anlatmış.

React kullandığınız bir projeniz var ama nasıl test yazacağınızı bilmiyor musunuz? A. Sharif bize 9 dakikalık bir yazıyla güzelce anlatmış.

Uygulamanızın bütün Node versiyonlarında çalışıp çalışmadığını test etmek istiyorsanız bu işi manuel bir şekilde yapmanıza gerek yok. Autochecker ile bu işi kolayca yapabilirsiniz.

Podcast dinlemeyi sevenlere. NodeUp podcast’i 100. sayısına ulaştı.

Node.js’te modülleri kara listeye alarak uygulamanızın saldırıya açık olmasını engelleyebilirsiniz. Bununla ilgili 28 Nisan 20:00’da bir webinar düzenlenecek. Yerinizi ayırtın.

JavaScript için en güzel linting araçlarından ESLint, jQuery Foundation’a katıldı.

Yazılım ile İlgili güzel blog yazıları

Her ne kadar native app taraftarı olsam da app store’ların bir gün kullanılmaz hale geleceğini düşünen insanları göz ardı etmem mümkün değil. Kullanıcıya bir servis sunuyorsanız gerçekten native bir uygulamaya ihtiyacınız var mı? Uber’in kendisini diğer uygulamaların içerisine entegre etmesi aslında bir yerde gelecekte kendi native uygulamasına ihtiyacı kalmayacağını gösteriyor olabilir. İlginç bir yaklaşımla Hugh Durkin bu konuyu Uber örneği üzerinden güzel bir yazı ile ele almış.

Erişilebilirlik (accessibility), görme engelli insanların ürününüzle iletişimini kolaylaştırmak için önemlidir. Peki Chrome kullanarak web sitenizde erişilebilirlik özelliğini nasıl denetlersiniz?

BONUS: Cocoa topluluğunda şu anda bloglar arasında geçen tartışmanın konusu reactive vs traditional. Tartışmanın sorularından birisi de şu: hepimiz kod yazarken kodun okunulabilir olmasına önem veriyoruz ama bir paragraf yazar gibi mi yoksa geleneksel yollarla daha fazla class kullanarak mı kod yazmalıyız?

İlgi Çekici Blog Yazıları

Geçen hafta Facebook’un F8 konferansında yaptığı açıklamalardan bahsetmiştik. Genelde geliştirici veya kullanıcı tarafından baksak da bunun bir de pazarlama tarafına etkisi var. Kullanıcının içinde olduğu her alan pazarlamanın alanına girdiğine göre, F8’de açıklanan gelişmeler pazarlamacılar için ne ifade ediyor olabilir?

Nzube George Okoye tarafından yayınlanan 100’den fazla ücretsiz belgeselin bulunduğu yazıyı burada paylaşmakta fayda var. Gözden kaçıranlar olmuş olabilir.

Dünya’ya bir meteor çarpsa bunun size nasıl bir şekilde etki edeceğini hesaplamak ister miydiniz? Purdue Üniversitesi’nin simülatörüyle meteorun büyüklüğünü, çarpma açısını, çarpma hızını ve çarpma noktasının size olan uzaklığını girip çarpmanın size etkisinin nasıl olacağını görebilirsiniz.

BONUS: Pesimist bir insansınız ve nasıl optimist olacağınızı bilmiyorsanız size yardımcı olabilecek bir rehber var.

Sanat

Tribeca Film Festivali, Virtual Arcade başlığı altında AT&T sponsorluğunda sanal gerçeklik yapımlarına kapılarını açtı.

Sanal gerçekliğin (Virtual Reality) sanat alanında hayata dahil olmasındaki en büyük olaylardan birisi ise geçen günlerde düzenlenen Coachella festivalinde gerçekleşti. Coachella’yı canlı izleyebildiğiniz Cardboard uyumlu bir Virtual Reality uygulamaları festival zamanında Google Play Store ve AppStore’da yerini almıştı.

The New York Public dergisi The Photographers’ Identities Catalog (PIC) adını verdiği arşivle 110 bin fotoğraftan oluşan ve fotoğrafçılığın tüm arşivini içeren bir çalışmayı hizmete soktu. Sitenin arayüzünü ise New York Halk Kütüphanesi’nin medya laboratuvarı hazırlamış. (Kaynak)

https://www.etsy.com/shop/Vexxusaria
https://www.etsy.com/shop/Vexxusaria
https://www.etsy.com/shop/Vexxusaria
https://www.etsy.com/shop/Vexxusaria
https://www.etsy.com/shop/Vexxusaria


Bu haftayı Rafaello D’Andrea’nın otonom olarak hareket eden drone’larla neler yapılabileceğini anlattığı TED videosuyla kapatalım. Benim aklıma Intel’in 100 Dancing Drones videosunu getirdi.


Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ ve paylaş butonlarına tıklayarak diğer insanlara ulaştırın. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi yorumlarda ve/veya mail olarak bekliyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s