Haftalık Bültenler Özeti — 3

Yorumlarınız ve önerilerinizle her hafta daha da güzelleşmesini istediğim ‘Haftalık Bültenler Özeti’nin bu haftaki parçasında 20’den fazla haftalık bültenlerde karşıma çıkan ve hafta boyu ekranımdan geçen haberleri ve blog yazılarını 3 kategori altında topladım. Teknoloji haberleri, yazılım geliştirme ve ilgi çekici blog yazıları. Yazılım geliştirme kategorisi ise ilgi alanlarıma uygun şekilde alt başlıklara sahip. Kategoriler arasında ise bu hafta denk geldiğim ve beğendiğim sanat eserleri sizi karşılayacak.

Teknoloji Haberleri

Dropbox, Project Infinite ile bilgisayarların hafıza sınırını ortadan kaldırıyor. Dropbox’ta olan dosyalarınıza, bilgisayarınıza indirmeye gerek kalmadan masaüstünüzden erişebileceksiniz.

Spotify’ın başı bu sıralar bir hack olayı ile dertte. Şu an için sadece 1 kullanıcının hesabının ele geçirildiğini açıklayan Spotify’a karşı internette dünyanın birçok yerinden kullanıcının bilgilerinin ele geçirildiğine dair haberler geliyor. Her ihtimale karşı şifre değiştirmekte fayda var.

Apple, 2016’nın ilk çeyreğine dair sonuçları açıkladı. Tarihinde ilk kez iPhone satışları geriledi. %16’lık iPhone satış gerilmesinin etkisiyle şirketin toplam gelirleri son 10 yılda ilk kez düştü. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Apple son 5 sene iPhone satışları (Kaynak: BI Intelligence)

Elon Musk ve Sam Altman’ın kurduğu ve kâr amacı gütmeyen bir şirket olan OpenAI, Yapay Zeka (Artificial Intelligence) işini büyük şirketlerin eline bırakmamak için Reinforcement Algorithms geliştirebileceğiniz açık kaynak kodlu OpenAI Gym adında bir toolkit yayınladı.

Kaynak: Mojang

Altın çağını yaşayan Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) dünyasına Minecraft da girdi. Gear VR için, Oculus Store’dan $6,99’a indirebileceğiniz Minecraft: Pocket Edition bambaşka bir dünyaya kapıları açıyor. Cross-platform oynamayı da destekleyen Minecraft, Oculus Rift versiyonu üzerine de çalıştıklarını açıkladı.

Google ile Microsoft barış anlaşması imzaladı. Yönetimlerindeki köklü değişikliklerden sonra iki şirket birbirlerine karşı açtıkları patent davalarını geri çekeceklerini ve müşterilerinin ihtiyaçlarına göre yeni teknolojiler geliştirmeye ve var olan hizmetlerini iyileştirmeye daha çok odaklanacaklarını açıkladı. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

YouTube, 6 saniyelik videolardan oluşan Bumper reklam sistemini tanıttı. Sabırsız akıllı telefon kullanıcılarına yönelik kısa reklamlar göstermeyi hedefleyen YouTube, bu servisi önümüzdeki haftalarda reklam verenlere sunmayı planlıyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Google ve The Mill işbirliğinden çıkan 360 derecelik kısa bilim kurgu filmiyle sinema dünyasında gelecekte neler göreceğiz acaba sorusu akıllara geliyor.🤔

SpaceX attığı tweet ile, Dragon uzay aracını insansız olarak 2018 yılına kadar Mars’a göndermeyi planladıklarını açıkladı.

Florida Üniversitesi dünyada ilk kez düzenlenen düşünceyle kontrol edilen insansız hava aracı (drone) yarışına ev sahipliği yaptı.

Nesnelerin interneti (Internet of Things) büyümeye devam ediyor. Technology Business Research tarafından açıklanan raporda IoT pazarının yıllık %14.8 büyümeyle toplamda 7 milyar dolarlık bir endüstriye dönüştüğü belirtiliyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Her yıl Sergey Brin ve Larry Page tarafından yayınlanan Founders’ Letter bu sene Google’ın CEO koltuğunda bulunan Sundar Pichai’ye devredildi. Akıllı asistan üzerine daha da yoğunlaşacaklarını söyleyen Pichai, AlphaGo’nun başarısına değinerek yapay zeka alanında ilerlediklerini ve akıllı asistan (Google Now) ile herkesin hayatını kolaylaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Hover Camera, taşınılabilirliği ve kolay kullanılabilirliği, 4K kayıt yeteneği ve otomatik takip modu ile diğer drone kameralar arasından sıyrılıyor ve size kolay bir şekilde kayıt imkanı sağlıyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Facebook, Windows 10 için Instagram ve Messenger uygulamalarını yayınladı.

Google, kendi çalışanlarının başlattığı projeleri erken aşamada tespit etmek ve değerli görürse gereken yatırımı vermek için şirket içinde Area 120 adında bir startup incubator kuruyor. Gmail ve AdSense’in şirket içinde kişisel proje olarak ortaya çıktığını düşünürsek bu hamle geç kalınmış bir hamle bile olabilir. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

İstanbul LGBTİ Gönüllüleri, 24. LGBTİ Onur Haftası’nı düzenleyebilmek için desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu desteği toplamak için de Indiegogo üzerinde bir kitlesel fonlama kampanyası başlattı. 🌈🎊🎉

http://bit.ly/1rq5l5U

Yazılım Geliştirme

Haberler

Homebrew artık anonim olarak kullanıcı davranışı istatistiklerini Google Analytics’e göndermeye başladı.

Docker Mac ve Windows için uygulamalarının beta sürümlerini mart sonunda yayınlamıştı. İlk kapsamlı yorumlar gelmeye başladı.

Xamarin, büyük bir adım attı ve SDK’lerini açık kaynak kodlu olarak yayınladı.

Açık kaynak kodlu Checklistomania, karmaşık süreçleri yönetmeye yardımcı olan bir TODO-list uygulaması. Onboarding, offboarding ve yönetim değişimi gibi karmaşık konularda sırayla hangi görevlerin yapılması gerektiğini yönetebiliyorsunuz. Mesela A görevi tamamlandıktan 3 gün sonra B görevi tamamlanmalıdır şeklinde tanımlamalar yapabiliyorsunuz.

Mosh, MIT ve Stanford’daki mühendisler tarafından geliştirilen roaminge izin veren, kesintili bağlantıyı destekleyen, local echo sağlayan SSH yerine kullanabileceğiniz bir remote terminal uygulaması.

Glot.io, küçük kod parçacıklarını çalıştırmanızı ve paylaşmanızı sağlayan bir servis. Şu an aralarında Swift, Java, Go, JavaScript gibi 30 dile destek veren Glot.io’yu birbirinizle küçük kod parçaları paylaşırken kullanabilirsiniz.

Runstat.us, backend servisiniz için ücretsiz bir durum sayfası. Uygulamanızdan tamamen ayrı çalışarak uygulamanızda bir sorun olduğu zaman da kullanıcılarınızı bilgilendirmeye devam etmenizi sağlıyor. Status sayfası, her component’ınız için ayrı ayrı ayrıntılı bilgi, planlanmış bakım bilgilendirmesi gibi bir çok özellik barındırıyor. Twitter entegrasyonu da bulunmakta.

Yazılım geliştirmenin 15 temel yasası.

http://bit.ly/1rq5l5U

Apple (Swift, iOS, watchOS, tvOS, OS X)

Hastalara durumlarıyla ilgili bilgileri sağlayan uygulamaların geliştirilmesine yardımcı olarak CareKit bu hafta açık kaynak kodlu olarak yayınlandı. 🤒😊

Uzun bir aradan sonra NSHipster’dan bir yazı geldi. Yazım denetiminde kullanılan UITextChecker’ın anlatıldığı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Tony Parker, Swift için Foundation framework’ünün çalışma yapısının elden geçirilmesi gerektiğini belirten, Value Type’ların mutability durumlarıyla ilgili bir öneri sundu.

Eğer Apple kendi ekosistemine botları dahil etmeye izin verseydi nasıl senaryolar oluşabilirdi? Kişileriniz arasından Uber botunu seçip beni bulunduğum konumdan al yazıp yollamanızın yeterli olduğunu düşünün. J.B. Chaykowsky bize bu senaryonun tasarımsal olarak nasıl olacağını yazmış.

Xcode’un arama kısmını düzgün bir şekilde kullanıyor musunuz? Birkaç ipucu ile sonuca nasıl hızlı bir şekilde ulaşabileceğinizi Arkadiusz Holko açıklamış.

App Store’un review süreçleri projedeki herkes için can sıkıcıdır. Rollout sayesinde her güncellemede bu sürece girmeden direkt güncelleme yapabilirsiniz. Kullanıcılarınızın güncellemeden haberi bile olmayacak.

Bir iOS uygulamanız var ve pazarlama yapmak istiyorsunuz. Adım adım ne yapmanız gerektiğini bu rehberden öğrenebilirsiniz.

İşini bırakıp bir iOS oyunu yazan ve yazdığı oyun ile reklamsız bir şekilde 700bin dolardan fazla gelir elde eden Amir Rajan, bu süreçte öğrendiklerini ve nerelerden ne kadar para kazandığını bir Reddit yazısı ile açıkladı.

http://bit.ly/1rq5l5U

JavaScript, Node.js, React

Varsayılan fonksiyon parametresi, spread operatörü, Symbols gibi bir çok yeni özelliği içeren Node.js 6.0.0 yayınlandı! 🎉

npm, kullanıcı istatistiklerini yayınladı. 4 milyon kullanıcı, IP başına ortalama 1300 modül indirme gibi sayılar topluluğun hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini gösteriyor.

Chart.js 2.0 yayınlandı! Artık farklı grafikleri karıştırıp yeni bir grafik çizebilecek, farklı animasyonlar ekleyebilecek ve karmaşık veri kümelerine uygun bir şekilde üst düzey grafikler çizebileceksiniz.

Localinizde testleri farklı Node versiyonlarında kolayca çalıştırmak istiyorsanız Trevor’u kullanabilirsiniz.

JavaScript’te standart kod formatını projenizde kullanmak istiyorsunuz ama linter’lar ile uğraşmak istemiyorsunuz. Eğer kuralları sizin için uygunsa StandartJS sizin işinizi görebilir.

Dan Abramov, Twitch üzerinden Hacking on React adında bir yayın düzenlemeye başladı.

ES2017’ye hazırlıklar devam ediyor. V8 JavaScript Engine’i 5.1’i yayınladı.

JavaScript’te unit, integration ve functional testlerin nasıl olması gerektiğini ve ne önem arz ettiğini Eric Elliott güzel bir şekilde açıklamış.

React, ES6, Redux, Node.js için tutorial ve kaynak listesi. Kenarda dursun.

http://bit.ly/1rq5l5U

Yazılım ile İlgili güzel blog yazıları

Debugging, geliştiriciler arasında bilinen bir konsept. Marc Edwards, bu yöntemin tasarımcılar tarafından nasıl kullanılabileceğine dair kendi tekniğini paylaşmış.

Ön belleğe alma dediğimiz caching işleminin gereksiz kullanıldığı durumlarla çok fazla karşılaşılabiliyor. Jake Archibald bize best ön belleğe alma konseptinin best practice’lerini anlatmış.

Geliştirme ortamınızı (Mac kullananlar için) ne sıklıkla güncelliyorsunuz? Renato Carvalho’nun şubat ayında yayınladığı yazısını kenarda bulundurmakta fayda var. Belirli aralıklarla yapmamız gereken işlemleri güzel bir şekilde anlatmış.

http://bit.ly/1rq5l5U

İlgi Çekici Blog Yazıları

Öğrenmek her zaman keyifli ama uygulamayla kesinlikle dengelemek gerekiyor. Bunu dengelemek için de 5 adım tanımlayan Mike Taber ve Rob Walling’in bu haftaki 26 dakikalık podcastini dinlemeyi herkese öneriyorum. Uzun zamandır dinlediğim en faydalı podcast.

Kanser hastası olan Pieter Hintjens, son blog yazısını A protocol for Dying adıyla yazdı. Ölüm döşeğinde olan birisine karşı nasıl konuşulması gerektiğini, ölüm döşeğindeki birinin neler yapması gerektiğini ve çocuklarına bu durumu nasıl açıkladığını anlatmış. Hepimiz bir gün bu yola gireceğiz. Hintjens ise aniden ölmediği ve herkese veda etme şansı bulduğu için kendini şanslı hissediyor.

http://bit.ly/1rq5l5U

Teknoloji endüstrisinde işe alım sürecinin çok sancılı olduğu çoğu kez dile getiriliyor ama nedense buna karşı çok önlem alındığı söylenemez. Sahat Yalkabov en sonunda dayanamayıp bunu dile getirmiş ve hakaretler içeren eleştirilerden olumlu eleştirilere kadar birçok yorum almış.

http://bit.ly/1rq5l5U

Bu haftayı Sydney Opera Binası’nın sahne arkasına Nicole Car ve Sydney Senfoni Orkestrası eşliğinde 360° yolculuk yaparak kapatalım.


Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ butonuna tıklayarak ve paylaşarak diğer insanlara ulaştırın. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi yorumlarda ve/veya mail olarak bekliyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s