Haftalık Bültenler Özeti — 4

Haftalık Bültenler Özeti serisinin bu haftaki parçasında 20’den fazla haftalık bültenlerde karşıma çıkan ve hafta boyu ekranımdan geçen haberleri ve blog yazılarını teknoloji haberleri, yazılım geliştirme ve ilgi çekici blog yazıları şeklinde 3 kategori altında topladım. Yazılım geliştirme kategorisi ise genel yazılım, Apple platformları yazılım geliştirme ve JavaScript haberleri alt kategorilerine sahip. Kategoriler arasında ise bu hafta denk geldiğim ve beğendiğim sanat eserleri sizi karşılayacak.

Özetleri hazırlarken kullandığım kaynakların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Haberleri

Time Dergisi dünyanın en etkili 50 cihazını açıkladı. iPhone şaşırtmadı ve 1 numaraya yerleşti. 4. sırada Sony Walkman, 13. sırada Atari, 25. sırada iPad, 39. sırada Oculus Rift, 45. sırada Raspberry Pi alanlarındaki öncüler olmaları ve belirli bir başarı yakalamaları sebebiyle listeye girdikleri için ilgi çekenler arasında.(Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Bitcoin dünyasının bir gizemi çözülecek gibi oldu bu hafta. Bitcoin’in yaratıcısı yıllardır Satoshi Nakamoto adıyla biliniyor ve gerçek kimliğine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamıyor. Avustralyalı girişimci Craig Steven Wright, BBC, The Economist ve London Review of Books’a Bitcoin’in ilk zamanlarında Nakamoto tarafından mine edilen Bitcoin’lerdeki şifrelenmiş dijital mesajları kullanarak kimliğini onayladı. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧) Daha sonra internette birçok söylem döndü ve birçok insan inanmadı ve o insanlar Wright’ın şov yaptığını iddia etti. Wright da geri adım attı ve bu durumu kanıtlamayacağını ve bir daha bu konu ile ilgili konuşmayacağını söyledi. Gizem devam ediyor.

SpaceX’in Falcon 9 roketi daha zorlu koşullara rağmen drone gemisine ikinci kez başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi. Diğer yandan hiç düşünülmeyen o inanılmaz videoların arka planında GoPro olması GoPro’nun muhteşem başarısını ortaya koyuyor. Uzay şartlarında bile inanılmaz kaliteli çekim gerçekleştirdiklerini hepimiz görüyoruz.

Disney, 3 boyutlu yazıcılarda bir devrim yaparak çıktı alma süresini birkaç dakikaya indiriyor. Disney, ışığa duyarlı reçineyi uygun ışık demetleri ile sertleştirerek ürünün tek seferde oluşturulmasını hedefleyen 3 boyutlu yazıcı için patent başvurusunu yaptı.(Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Tesla, SUV modeli Model X’in Bioweapon Defense Mode (Biyolojik Silah Savunma Modu)’unun analiz sonuçlarını grafikle açıkladı. Bioweapon Defense Mode’un bir pazarlama stratejisi değil gerçek olduğunu söyleyen Elon Musk’ın açıkladığı sonuçlara göre mode aktif edildikten sonra dışarıdaki havanın kötü kalitesinin arabanın içerisini etkilemesi önleniyor. Herhangi bir biyolojik saldırıda bu araç ile kurtulabilirsiniz! (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Sony, Google ve Samsung’un ardından fotoğraf çekebilen kontakt lensler için patent başvurusunda bulundu. Sony’nin başvurduğu patente göre lensi takan kişinin göz kırpmasıyla fotoğraf çekip, fotoğrafı saklayıp daha sonra akıllı telefon, tablet veya bilgisayara gönderebilecek.(Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Sensor Tower, mobil uygulama dünyasına yönelik 2016 ilk çeyrek raporunu yayınladı. Google Play Store ve App Store’dan 2015 yılının ilk çeyreğine göre %8.2 artışla bu çeyrekte toplam 17.2 milyar indirme gerçekleşmiş. En çok indirilen 5 uygulamanın 4’ünün Facebook’a ait olması ve ilk 20 uygulamadan 8’inin oyun olması dikkat çeken bilgiler arasında. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Kaynak: Sensor Tower Store Intelligence

Reklam engelleme uygulaması Adblock Plus, website sahiplerinin kullanıcılarından bağış toplayarak reklam göstermeme sistemine yönelik bir sistem geliştiriyor. Bu yöntemle bir siteye giren kullanıcı istediği ya da belirlenen miktarda bir ödeme yaparak içeriği reklamsız görebilecek. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

IBM herkese yönelik, deneysel kuantum hesaplamalarını yapabilmeleri için IBM Quantum Computing adıyla yeni bir servis başlatıyor. 5 qubit’lik kuantum bilgisayarına ücretsiz erişim sunan IBM bu projesiyle henüz çok erken döneminde bulunan kuantum hesaplamada kullanılması için bir de dil geliştirmiş. Dil genel olarak kuantum objelerini sürükleyip bırakma mantığı ile çalışıyor.

Microsoft, kendi geliştirdiği Flow adında, IFTTT benzeri bir servis duyurdu. GitHub, Twitter, Office 365, Dropbox, OneDrive, Google Drive gibi servislere entegre olabilen Flow, otomatik bir iş akışı (workflow) oluşturmanızı sağlıyor.

Infinit, Project Dropboxe adıyla bir proje duyurdu (Dropbox Infinite — Project Dropboxe). Bu projede takımların bulutta depoladıkları bilgilere masaüstünden çok kolay bir şekilde erişebilmelerini sağlıyor. Bu arada isimlerini kullandıkları için Dropbox’a da teşekkür etmişler.

SAP, iOS’i enterprise müşterileriyle kullanabilmek için Apple ile anlaştıklarını duyurdu. Apple, daha önceki IBM ve Cisco ile bu konuda ortaklık kurmuşlardı. Bu hamlesiyle de iOS’i enterprise dünyasında biraz daha yaygınlaştırmış oldu.

Ben zamanımı takip etmek için RescueTime ve WakaTime kullanıyorum. Harcanan zamanlar kaydedildiğinde ve görselleştirildiğinde üretkenliği arttıran maddeler ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan sonuçlara göre gerçekten mola verildiğinde üretkenlik artıyor. Bu arada çalışma saatleri ile üretkenliği bir tutmamak gerekiyor.

Franz Sedlacek | Evening Landscape | 1933

Yazılım Geliştirme

Haberler ve yazılım ile ilgili güzel blog yazıları

Microsoft SQL Server, Enterprise, Standard, Express ve Developer olmak üzere 4 sürümünü 1 Haziran 2016’da tüm kullanılcılara açılıyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

2002’deki Ned Batchelder’in ‘Deleting Code’ yazısının Hacker News’te yeniden gündeme gelmesinden sonra, kullanılmayan kodların her türlü silinmesi gerektiğini düşünen Dan Costa “The best code is code that you don’t even have.” diyerek ‘Delete Your Dead Code’ adında bir blog yazısı paylaştı.

Bir günde 209,420,973 adet HTTP request’i alan Stack Overflow’un teknik yapısının nasıl olduğunu merak ediyor musunuz? Stack Overflow, Stack Overflow: Technical Deconstruction adıyla bir seri yazı başlattı. Şu an architecture, hardware ve deployment kısımlarıyla ilgili her şey açıklanmış durumda.

Herhangi bir yazılım dilinde cheat sheet’e mi ihtiyacınız var? OverAPI bütün cheat sheet’leri bir araya topluyor. Kenarda bulunsun. (Ben bu iş için Dash’i tercih ediyorum)

Bir senior developer ne yapar, nasıl daha iyi senior developer olunur, junior ile senior arasındaki farklar nelerdir? Cesar Tardaguila bununla ilgili güzel bir blog yazısı hazırlamış.

Pre-touch Sensing üzerine çalışan Microsoft Researching, bu teknolojinin hayatımızı nasıl etkileyeceğini, uygulamaların UX açısından nasıl değişeceğini ele alan bir video hazırlamış.

Tiny Mountain Sunset | Akrilik | 2016 2×2″ (Kaynak: Reddit)

Apple (Swift, iOS, watchOS, tvOS, OS X)

Apple yaptığı duyuruyla 1 Haziran’dan itibaren uygulama network bağlantısı olarak sadece IPv6 kullanılacağını ve IPv4’ün artık desteklenmeyeceğini açıkladı. IPv6, şu an NSURLSession ve CFNetwork API’ları tarafından destekleniyor. Yani IPv4 kullanan API’nız veya spesifik IP adresiniz yoksa şu an çoktan IPv6’ya geçmiş durumdasınız.

Swift’te Self’in class member’lar ve value type’lar için genişletilmesi önerisi kabul edildi. Swift 3.0 versiyonunda yer alacak.

Bir referans olarak ClockKit cheat sheet’i. Apple Watch’a uygulama geliştirenler için el altında bulunmasında fayda var.

Soroush Khanlou kendi tabiriyle view controller’ların yönetiminin hikaye stilinde kullanımı dediği coordinator’ları NSSpain’de sunmuş. Kod yapısına önem verenler sunumu izleyebilirler.

Her zaman iyi kod yazmaya çalışırız. Daha kısa ve daha anlaşılır kod yazmak birçok developer’ın hedefi. Peki kod yazarken compile time’ı düşünüyor muyuz hiç? Swift’te build time’ı nasıl iyileştirebiliriz diye merak edenler için Robert Gummesson birkaç tane ipucu hazırlamış. 1 satırda yazdığınız kodu 9 satıra çıkartmanız gereken durumlar da var ama hangisini kullanmak istediğiniz size kalmış.

Grand Central Dispatch ile en basit olarak background işlemleri gibi durumlarda uğraşılıyor. Yine Soroush Khanlou, bizim için GCD Handbook’u hazırlamış.

Yiğit Köroğlu | Not Alone | Dijital | 2015 (Kaynak: Reddit)

JavaScript, Node.js, React

V8 JavaScript Engine’i artık ES6 ve ES7’yi destekler duruma geldi. ES7’nin ES6 kadar büyük bir değişiklikle gelmeyeceğini biliyoruz. Ama kullanışlı birçok özelliği olacak. Bunların geliştirilme aşaması tamamlanmış olanlarını projelerinizde artık kullanmaya başlayabilirsiniz.

Scala geliştiriciler Scala.js kullanarak hem server hem de client tarafında aynı dili kullanabilir. Ama Scala’nın compiler’ı ve standart dependency management araçları modern JavaScript dünyasını sınırlıyor. Michele Sciabarra, Scala.js ile NPM’de yer alan modüllerin Browserify kullanarak (Node.js bile yüklü olmadan) nasıl entegre edileceğini anlatmış.

Express, Koa, Meteor, Sails.js frameworklerini Chuoxian Yang yapısal açıdan, performans ve veri tabanı bağlantısı açısından karşılaştırarak ayrıntılı bir blog yazısı hazırlamış.

JavaScript’te herkesin bilmesi gereken hayat kolaylaştıran 12 tane kullanışlı hack.

Claude Monet | The Cook | 1882

İlgi Çekici Blog Yazıları

Wall Street Journal, şirketlerin yaptığı masa tenisi masaları satın almalarına bakarak teknoloji dünyasının şu anki durumunu değerlendirmiş. Başta değerlendirme yöntemi garip geliyor ama yazıyı okuyunca taşlar yerine oturuyor. Eğer şirketler büyürken masa tenisi masası almayı bırakıyorsa ya yeteri kadar yerleri yoktur ya da orada bazı problemler vardır diyor Wall Street Journal.

Kitaplardan dil öğrenmeye, kurslardan akıl sağlığına, bilgisayar bilimlerinden belgesellere, müzikten fotoğrafçılığa kadar birçok başlık altında internette bulabileceğiniz 500 tane ücretsiz şey.


Haftayı Michael Bodekaer’ın yaptığı bir TED sunumuyla kapatalım. Sanal gerçekliğin (virtual reality) sadece oyun ve eğlence için değil eğitim için de kullanılabileceğini anlatan Bodekaer sanal bir laboratuvarda sanal gerçeklik ile nasıl eğitim verilebileceğini çok güzel anlatmış.


Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ butonuna tıklayarak ve paylaşarak diğer insanlara ulaştırın. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi yorumlarda ve/veya mail olarak bekliyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s