Haftalık Bültenler Özeti — 5

30’dan fazla haftalık bültenlerde karşıma çıkan ve hafta boyu ekranımdan geçenleri teknoloji haberleri, ilgi çekici blog yazıları ve yazılım geliştirme şeklinde 3 kategori altında topladım. Kategoriler arasında bu hafta denk geldiğim ve beğendiğim sanat eserleri sizi karşılayacak.

Özetleri hazırlarken kullandığım kaynakların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Haberleri

WhatsApp uzun zamandır beklenen masaüstü uygulamalarını tanıttı. Windows 8 ve Mac OS 10.9 ve üzeri versiyonlarda kullanılabilecek uygulamalarda WhatsApp, klavye kısayolları ile mesajlaşmayı kolaylaştırmayı hedefliyor.

Instagram, internette dolaşan tasarım değişikliği haberlerini bu hafta yaptığı güncelleme ile doğruladı. Uygulama içi tasarımın siyah beyaz ağırlıklı olacağı biliniyordu ama logo herkese sürpriz oldu.

Slack, “Sign in with Slack” özelliğini API’ına eklediğini duyurdu. Bu hamleyle Facebook ve Google’ın sunduğu Sign In özellikleri ile diğer hizmetlere kaydolabilen kullanıcıların Slack üzerinden de bu hizmeti kullanabilmesi hedefleniyor.

ICIJ, 368 bin kişi ve 300 binden fazla paravan (off-shore) yapılanmayı kapsayan Panama Papers’ın bütün belgelerini aranabilir hale getirdiğini ve bir arama motoru hazırladıklarını açıkladı. Hazırlanan arama motoruyla ülke veya isim bazında arama yapabiliyorsunuz.

Haftalık Bültenler Özeti-2’de yer verdiğim Opera’nın VPN Servisi bu hafta iOS cihazlara da açıldı. Opera VPN adıyla yayınladığı uygulama ile %100 ücretsiz VPN hizmeti sağlayan Opera, ABD, Kanada, Almanya, Singapur ve Hollanda üzerinden şifrelenmiş bağlantı imkanı sunuyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Deloitte tarafından hazırlanan Global Mobile Consumer Survey (Küresel Mobil Kullanıcı Anketi) sonuçları yayınlandı. İlgi çekebilecek istatistikler arasında kullanıcıların 15 dakikada bir ekrana bakması, izlenilecek video başlamadan önce çıkan reklamların %41 daha fazla fark edilmesi ve kullanıcıların sadece %17’sinin mobil ödeme yöntemlerini tercih etmesi bulunuyor.

Siri’nin yaratıcısı Dag Kittlaus bu hafta TechCrunch Disrupt NY’ta yeni projesi Viv ile ilgili bir sunum yaptı. Siri’yi 10 adım öteye taşıyan Kittlaus, Viv’in karmaşık soruları nasıl çözdüğünü canlı uygulamayla gösterdi. Ayrıca geliştiriciler için de bir API sunacaklarını açıkladı.

Amazon, Video Direct servisini duyurdu. Amazon bu servisle birlikte içerik üreticilere 4 farklı gelir kaynağı seçeneği sunuyor. Video içeriği sağlayan kişi veya kurumlar kendilerine uygun şekilde seçtikleri gelir kaynaklarına göre videolarından kazanç sağlayabilecekler. Amazon, Prime video servisiyle başlayan video yolculuğunda YouTube’a meydan okuduğu bu servis ile bir adım daha atmış oldu. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

YouTube ise mobil uygulamalarına getirmeyi planladığı mesajlaşma özelliği ile kullanıcıların, videoları diğer mesajlaşma uygulamalarıyla paylaşmasının önüne geçerek mobil uygulamalarının kullanım süresini arttırmak istiyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Kaynak: WIRED

Google, browser olmadan klavyeden direkt arama yapabilmenizi sağlayan Gboard hizmetini duyurdu. Şu an sadece iOS kullanıcılarında olan klavye mesajlaşırken direkt Google’dan bir şey aramanızı ve paylaşmanızı sağlıyor. Böylece herhangi bir browser uygulamasına geçmek zorunda kalmıyorsunuz.

Google’ın, standalone çalışan bir Android VR Headset duyuracağına yönelik söylentiler bu hafta dolaşırken haftasonuna doğru Android geliştirici konsolunda beliren Android VR bu söylentileri doğruladı. 18–20 Mayıs arasında gerçekleşecek olan Google I/O’da, Cardboard’u bir adım öteye taşıyarak yeni bir sanal gerçeklik headset’i duyuracaklarına artık kesin gözüyle bakabiliriz. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Kaynak: androidpolice.com

Google, SyntaxNet adında doğal konuşma dilini anlamaya yardımcı olan yapay zeka yazılımını açık kaynak kodlu (open source) halde yayınladı. Google bu hamlesiyle sanal asistanlar oluşturulurken karmaşık cümlelerin yazılımlar tarafından daha kolay anlaşılmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Hiper hızlı tren sistemi üzerinde çalışan Hyperloop One 80 milyon dolar yatırım aldı. Hazırladıkları prototiple bu hafta ilk testini yapan şirket, sistemlerini Elon Musk’ın tasarımları üzerine geliştiriyorlar. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Türkiye Yazılım Kalite Raporu açıklandı. Raporda hassas verilerin kullanımı ile ilgili sonuçlar dikkati üzerine çekiyor. Şirketlerin yarısına yakını müşteri verilerini kendi test aşamalarında kullanıyor. Ayrıca yazılım süreçlerinde yapılan testler hala %80 oranında el ile (manual) yapılıyor.

Fizy, 2.0 sürümüyle tekrar karşımızda. Yerel pazarı hedefleyen Fizy yenilenerek tekrar kullanıcıların karşısına çıktı. Farklı ödeme seçenekleriyle Türkiye’deki kullanıcıların alışkanlıklarına uygun şekilde özellikler barındıran Fizy, Spotify ve Apple Music’in karşısında ne kadar süre ayakta kalabilecek göreceğiz.

Hindistan, polis envanterleri arasına drone (UAV — insansız hava aracı) filosu ekleyen ilk ülke oldu. Hindistan polisi, kaçak madencilik yapanları drone’lar ile tespit ederek yasadışı madenciliğin önüne geçmeyi planlıyor.

Animal Problems | Brandon James Scott | 2016 (Kaynak: https://www.instagram.com/brandonjamesscott/)

İlgi Çekici Blog Yazıları

Uygulamanızın indirme (download) sayılarını arttırmak istiyorsunuz ama nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? İndirme sayınızı arttırmanız için 9 tane kısa yol mevcut. Belki bu 9 hack’ten birkaçı işinize yarayabilir.

World Wide Web’in tanıtılmasından 25 yıl sonra bilgi çağının sonuna geliyoruz. Mike Wadhera, girdiğimiz çağı mikro-bilgisayarlardan, mobil sensörlerden ve hızlı bağlantılardan doğan “Experience Age” (deneyim çağı) olarak adlandırıyor.

İzlemeniz gereken belgeseller arasına ilginç bir liste daha ekleyelim. 100 tane arasından birisini seçip neden bugünden izlemeye başlamayasınız?

Heritage (gerçek boyutlarıyla aynı ölçülerde) | Cai Guo-Qiang | Keçi kürkü ile kaplı strafor, kum, su, damla yöntemiyle | 2013

Yazılım Geliştirme

Haberler

GitHub ödeme sistemini tamamen değiştirerek tek tarz ödeme sistemine geçti. Artık bireysel kullanıcılar aylık $7’a sınırsız sayıda private repo açabilecekler. Organizasyonlar ise aylık kişi başına $9 vererek sınırsız sayıda private repo’ya sahip olabilecekler. Daha önceden private repo sayısına göre ödeme planı sunan GitHub, bu sistem ile birlikte kullanıcıların farklı ödeme sistemlerinden kurtulmasını sağladı.

Mayıs ayının Tiobe Index’i yayınlandı. Programlama dillerinin aylık popülerliklerindeki değişimleri ve en çok kullanılan 50 programlama dilini sırayla açıklanan raporda Ruby, Assembly, Groovy ve D’de iyi bir yükseliş görürken Objective-C, R ve MATLAB’da da hızlı bir düşüş görüyoruz.

Kaynak: Tiobe

Swift’in Android portunun resmileşmesinden sonra şu an geliştiriciler windows portu üzerinde çalışmaya başladılar. Henüz resmi bir şey yok ama Apple yeterli olgunluğa oluştuktan sonra Windows portunu da destekleyebilir ve Swift diline dahil edebilir.

The Dreamer | Fajar P. Domingo | Dijital | 2016

Apple (Swift, iOS, watchOS, tvOS, OS X)

CocoaPods 1.0 sonunda yayınlandı. 🎉🎉

Swift 3.0’ın Release Manager’ı Ted Kremenek resmi bir blog yazısıyla Swift 3.0’ın release sürecini anlatmış. Sürüm çıkış tarihi hakkında 2016 sonlarına doğru çıkacağı bilgisi haricinde hala kesin bir bilgi yok. Swift 3.0, Swift 2.2 ile uyumlu olmayan ve Swift Standart Library’de değişiklikler içeren major bir sürüm olacak. Ayrıca Swift 3.0, Swift Package Manager’ı da içerecek.

Apple, App Store review sürecini kısaltarak uygulamaları canlandırmaya ve dinamiklere uyum sağlamalarını kolaylaştırmaya çalışıyor. Apple’ın resmi bir açıklaması yok fakat sosyal ortamlarda paylaşılan review sürelerine göre şu an ortalama süre 1,5 güne düşmüş durumda. Ama arada uzun süren review süreçleri olabileceğini yine de göz önünde bulundurmakta fayda var.

iOS 10 kapıya dayanmışken, iOS 8 desteklemeyi ne zaman bırakmanız gerektiğini şimdiden düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Peter Lafferty, iOS 7 ve iOS 8 sürümlerinin zaman içindeki kullanımını göz önüne alarak iOS 8’i desteklemekten vazgeçebileceğiniz tarihi açıklamış. (İpucu: Ocak 2017)

Apple, iOS 9.2 ile birlikte Deep Linking için URI Scheme desteklemeye devam etmeyeceğini bunun yerine Universal Links kullanılması gerektiğini söylemişti. Alex Austin bize Universal Links kullanarak Deep Linking işlemini nasıl yapabileceğimizi yeni güncellediği yazısıyla detaylı bir şekilde anlatmış.

Swift 3.0 ile birlikte fonksiyonlarda parantez kullanımı zorunlu hale gelecek. Bununla ilgili açılan proposal kabul edildi.

Swift 3.0’da gelen değişikliklerden birisi de fonksiyonlarda default parameter’ların (varsayılan parametre) artık sıralı bir şekilde yazılmak zorunda olması. Sırasız yazabildiğinizi bilmiyordunuz değil mi?😅

Ray Wenderlich, Swift Style Guide’ınını güncelledi!😏

Uygulamanızı geliştirirken size gelen Assetleri tek tek yerlerine yerleştirmek can sıkıcı olabilir. AVXCAssets-Generator bu işten kurtulmanızı sağlıyor. Siz dosyaları seçiyorsunuz o asset’leri Xcode’daki doğru yerlerine yerleştiriyor.

Tea for Two | Johan Potma | Ahşap üstüne akrilik | 2016

JavaScript

JavaScript uzaya çıkıyor! 🚀 Reaktor, Hello World Satellite programında neden Node.js tercih ettiklerinin üstünde durarak uydu işini herkesin yapabileceği konuma getirmek istediklerini açıkladı. Doğru bir adım mı değil mi tartışılır.

JavaScript jargonuyla ilgili bilmediğiniz bir şey duyduğunuzda buradan arayıp öğrenebilirsiniz.

RESTful uygulamalar geliştirmiş biri olarak GraphQL’e başlamak istiyorsunuz ama güvenemiyor ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız Jonas Helfer yazdığı blog yazısında cevapladığı 3 soruyla (Is GraphQL easy to secure?, Is it easy to build a GraphQL server?, Can I use GraphQL with Angular/React/Ember/Redux?) size yardımcı olabilir.

10 Ağustos’ta Budapeşte’de gerçekleşecek NodeConf için proposal başvuru süreci başladı. 20 dakikalık olacak şekilde konuşmak isteyen veya konuşmak istediği bir fikri olan varsa buradan başvurabilir.

Private bir git reponuz var fakat bunu nasıl NPM modülü olarak kullanacağınızı bilmiyorsanız Luis Gutierrez bu işi nasıl yapabileceğinizi güzelce açıklamış.


Haftayı yine bir TED sunumuyla kapatalım. Aomawa Shields, bize diğer gezegenlerde yaşamı bulmak için yaptığı çalışmalarda nasıl bir yöntem izlediğini kısacık (6 dk) bir sunumla anlatıyor. (NOT: Türkçe altyazılı izleyebilirsiniz)


Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ butonuna tıklayarak ve paylaşarak diğer insanlara ulaştırın, herkes faydalanabilsin. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi Twitter’da ve/veya yorumlarda bekliyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s