Haftalık Bültenler Özeti — 6

30’dan fazla haftalık bültenlerde karşıma çıkan ve hafta boyu ekranımdan geçenleri teknoloji haberleri, ilgi çekici blog yazıları ve yazılım geliştirme şeklinde 3 kategori altında topladım. Kategoriler arasında bu hafta denk geldiğim ve beğendiğim sanat eserleri sizi karşılayacak.

Özetleri hazırlarken kullandığım kaynakların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Haberleri

Bu hafta Google’ın, Google I/O etkinliği ile öğrendiğimiz haberlerden başlayalım. Google I/O’da duyurulanların ayrıntılı listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Google’ın uzun zamandır beklenen modüler telefon projesi Project Ara nihayete eriyor. Ekran ve hafızanın sabitlenmesi gibi birkaç fikir değişikliği ile birlikte 2016 sonlarında geliştiricilere sunulması planlanan telefon 2017 yılında son kullanıcılarla buluşacak. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Google I/O’da duyurulanlardan ve benim de en çok ilgimi çekenler arasında Android’e gelecek olan Instant Apps, uygulamaların kullanımını derinden etkileyecek. Tam bir ‘game changer’ olarak görülen bu hamle ile birlikte artık uygulamanın telefona yüklenmesine gerek kalmadan kullanıcılar internette uygulamalar içinden verilmiş bağlantılara tıkladıklarında o uygulama telefonlarında yüklüymüş gibi kullanabilecekler. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Google, Google Assistant ile birlikte sesli asistanı Google Now’ı geliştirdi ve yeni duyurduğu Google Home’a entegre etti. Amazon Echo’ya rakip olarak çıkan Google Home ile çift yönlü konuşmalar gerçekleştirerek istediklerinizi cihaza otomatik olarak yaptırabiliyorsunuz.

Google I/O’da Android Wear 2.0 duyuruldu ve bu sürüm ile birlikte el yazısı, klavye, bağımsız uygulamalar, aktivite algılama destekleri geldi ve UI’ı tamamen değişti.

Android N ile birlikte gelen VR desteği ile birlikte Google yeni VR başlığı Daydream’i tanıttı. Daydream’i diğer birçok VR başlığından ayıran temel özelliği Android işletim sistemiyle çalışıyor oluşu.

Google, Duo projesiyle Apple’ın FaceTime’ına rakip oluyor. Düşük hızlı bağlantıda yüksek performans sunan Duo’nun farkı iste karşı taraftan birisi sizi aradığında siz telefonu açmadan arayan kişinin kamera görüntüsü otomatik olarak sizin ekranınıza geliyor. Bu şekilde arayan kişinin o an ne işle uğraştığını da öğrenmiş oluyorsunuz. Uygulama bu yaz kullanıcılara sunulacak.

Google, sürücüsüz aracı için patentler almaya devam ediyor. Bu hafta bir araç bir yayaya çarptığında, yayanın aracın ön kaportasına yapışmasını sağlayacak bir patent aldı. Google bu şekilde olası kazalarda yayanın daha az zarar görmesini hedefliyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Google’ın yeni gigapixel’lik kamerası sanat eserleri üzerine odaklanarak her fırça darbesini algılayabiliyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

YouTube iOS, Google Cardboard’u tamamen destekler hale geldi. Android uygulamasında uzun süredir olan Cardboard desteği bu sürede şanssız olan iOS kullanıcılarına da sonunda geldi. Bu haftadan itibaren iOS kullanıcıları herhangi bir videoda sağ üstte bulunan icon’a tıklayarak VR moda geçebilirler. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Yurtdışında bir ülkeye gittiğinizde dilini bilmediğiniz insanları anlamanız çok zor olabiliyor. Waverly Labs ürettikleri Pilot kulaklık ile, bu probleme odaklanarak mükemmel bir fikir ile gelmişler. Simültane olarak çeviri yapan kulaklıkları şu an için birkaç dil destekliyor ama ileride birçok dili dahil edeceklerini söylüyorlar. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Pilot Earbuds

Stanford Üniversitesi öğrencileri örümcek gibi duvarlara ve tavana yapışabilen drone ürettiler. Bu drone duvara doğru uçup kuyruğu sayesinde kendisini duvara yapıştırabiliyor ve orada bataryası bitmeden önce saatler boyu kalabiliyor.(Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Panama Belgeleri’nin dünya üzerinde kimleri etkilediğini merak ediyorsanız harita üzerinden ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Bir süredir online tracking üzerinde araştırma yapan Princeton Üniversitesi’nden araştırmacılar 1 milyon tane sitenin ölçüm ve analiz sonuçlarını paylaştılar.

Geçen yıl otonom araç üzerinde çalıştıklarına dair dedikoduları çıkan Uber, yaptığı duyuruyla birlikte otonom aracını Pittsburgh’da şehir içinde test etmeye başladığını açıkladı.

Firefox, masaüstünde Internet Explorer ve Edge’i ilk kez geride bıraktı. Ancak pazar hala Google Chrome’un elinde.

Tesla, Model 3’ün üretim masraflarını karşılamak için 2 milyar dolar değerinde 6.8 milyon adet hisse satacağını açıkladı. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Morning Watering | Nacho Yagüe | Dijital | 2016

İlgi Çekici Blog Yazıları

Uygulamalarda yer alan onboarding ekranları hakkında araştırmalar ve testler farklı sonuçlar doğuruyor. Kullanıcıya uygulamayı tanıtma veya nasıl kullanacağını öğretme açısından önem taşıyan onboarding ekranları gerçekten de her uygulama için gerekli mi? Apptimize’dan Kendrick Wang bununla ilgili istatistikleri paylaştığı bir yazı hazırlamış ve nasıl bir aksiyon aldıklarını anlatmış.

Ivan Annikov düşük bütçeli kullanıcı araştırmasının nasıl yapılacağı hakkında bir blog yazısı hazırlamış. Kullanıcı araştırmaları (user research) fazla zaman ve para harcamaya sebep olabilir. Bu kadar yük altına girmeden yapabileceğiniz birkaç yolu var. Annikov, A/B testleri, kullanılabilirlik testi, online anketler ve gerilla araştırması gibi başlıklar üzerinde durarak projelerin canlıya çıkmadan önce ciddi problemlerle karşılaşmalarını önlemek için bu araştırmayı yapmalarını tavsiye ediyor.

Friendship | Dijital | 2016

Yazılım Geliştirme

Haberler ve ilginç blog yazıları

Google, Google I/O’da 2014 yılında satın aldığı Firebase’in servislerinin genişlettiklerini ve analytics servisleri, bildirim hizmeti, crash raporları, dinamik link destekleri gibi destekler getirdiklerini açıkladı.

Google Chrome OS, yakında tüm Android uygulamalarını otomatik olarak çalıştırabilir hale gelecek. Geliştiriciler ise bunun için ekstradan hiçbir şey yapmak zorunda değiller. Chrome OS içerisindeki Android uygulamaları Linux container’ları içerisinde protected modda çalışacak.

Kategorilerine göre ayrılmış 65 adet web ve mobil uygulamalar için analitik aracı.

Code Review sadece potansiyel bug’ları önlemek için bir araç değildir. Takım standartlarını yükseltir, güvenliği arttırır, takım çalışmasını arttırır. Bruce Johnson code review ile ilgili Google’dan ne öğrendiklerini anlatmış.

Yazılım Tasarım Örüntüleri (Software Design Patterns) birer hedef değil araçtır diyen Matthew Jones, kodu yazmadan önce hangi belirli bir design pattern’ı kullanacağınızı söylüyorsanız muhtemelen yanılıyorsunuz diyor.

Bluebonnet Field | Julian Onderdonk | 1912

Apple (Swift, iOS, watchOS, tvOS, OS X)

tvOS 9.2.1, iOS 9.3.2, watchOS 2.2.1 yayınlandı!

Swift 3.0 çalışmaları başladı. Bu hafta Preview 1 branch’i açıldı.

Apple, ilk defa WWDC haricindeki etkinliklere de sitesinde yer verdi. AltConf, Layers, Beard Bash ve The Talk Show with John Gruber konferanslarını WWDC sitesine yerleştiren Apple, community’nin büyümesi için her türlü desteği veriyor gibi görünüyor.

Swift 3.0’da neler değişecek, yeni ne özellikler gelecek toplu bir şekilde buradan bakabilirsiniz.

Bu hafta 1.0 sürümüne ulaşan Networking kütüphanesi NSURLSession için yazılmış bir wrapper. Simplicity ve testing açısından iyi destek sunan kütüphaneye bakmakta fayda var.

Swift protocol’leri kullanarak UIView’lere animasyon yazmak güzel bir fikir olabilir. Natasha Murashev bununla ilgili bir blog yazısı hazırlamış.

Swift 3.0 ile gelmesi beklenen ABI (Application Binary Interface) compatibility 4.0 versiyonuna ertelendi. Peki ama nedir bu ABI compatibility?

Auto Layout Constraint’leri ile uğraşmayı pek sevmiyorsunuz ama projenizde de Storyboard kullanılıyor ise Auto Layout Magic, yerleştirdiğiniz view’ler için otomatik bir şekilde Auto Layout Constraint’leri oluşturmanızı sağlıyor.

The Triumph of Death | Pieter Bruegel the Elder | Tuval üzerine yağlı boya | tahminen 1562

JavaScript

Node v6.2.0 yayınlandı. Projenizde update etmeyi unutmayın!

Bir geliştirici (developer) olarak projenize pek uymayan ama daha önceden çok iyi öğrendiğiniz framework’lere bağlı mı kalıyorsunuz yoksa projenize tam uyacak şekilde olan yeni bir framework’ü öğrenmeye istekli misiniz? Aslında ikisi de bir çeşit tembellik peki siz hangi tembelliği tercih edersiniz? Martin Heller bu soruyu web veya mobilde en çok kullanılan 22 JavaScript framework’ünü karşılaştırarak cevaplamış. (Bonus: öğrenmeye istekli olmak en tembel yaklaşım)

ES6 ve daha ilerisi için hazırlanmış güzel bir JavaScript cheat sheet’i.

Microsoft Edge’in JS engine’i artık modüller dahil ES6 ile birlikte gelen birçok özelliğini destekler hale geldi.

JavaScript web’i tamamen ele geçirdikten sonra gözünü masaüstüne dikti. Electron ile birlikte JS artık HTML ve CSS ile birlikte masaüstü uygulamalar geliştirilebilir hale geliyor. Electron ile yapılan uygulamalara en büyük örnek Microsoft’un Visual Studio Code uygulamasını görebiliriz.

React Boilerplate, React kullanmaya karar verdiğiniz yeni projenize iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir. Best practice’leri dikkate alarak hazırlanan boilerplate bu hafta GitHub’da 6000 stara ulaştı bile.

Neos CMS, bütün UI’ını React ve Redux kullanarak yeniden yazmaya başladıklarını ve neden böyle bir yola başvurduklarını anlatmış. Siz de aynı şeyi kendi projenizde düşünüyorsanız ve karar veremiyorsanız göz atmanızda fayda var.


Bu haftayı caretta caretta deniz kaplumbağaları, Kaunos antik şehri, Kaya mezarları ve çamur banyolarıyla bilinen ve Akdeniz ile Ege’nin birleştiği noktada bir doğa harikası olan Dalyan’ın muhteşem manzarasıyla kapatalım.


Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ butonuna tıklayarak ve paylaşarak diğer insanlara ulaştırın, herkes faydalanabilsin. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi Twitter’da ve/veya yorumlarda bekliyorum.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s