Haftalık Bültenler Özeti — 7

30’dan fazla haftalık bültenlerde karşıma çıkan ve hafta boyu ekranımdan geçenleri teknoloji haberleri, ilgi çekici blog yazıları ve yazılım geliştirme şeklinde 3 kategori altında topladım. Kategoriler arasında bu hafta denk geldiğim ve beğendiğim sanat eserleri sizi karşılayacak.

Özetleri hazırlarken kullandığım kaynakların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Haberleri

Twitter 140 karakter uygulamasında önümüzdeki dönemde esnekliğe gidecek. Artık başka birinin tweet’ine cevap verirken başa konulan @ ile yapılan mention ve tweet’e eklenen medya 140 karaktere sayılmayacak. Ancak tweet’te yer alan linkler 140 karakter sınırlamasına hala dahil.

Twitter, ticaret ekibini dağıtarak Satın Al butonunu ve ürün sayfalarını geliştirmekten vazgeçti.

1.6 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunan Facebook, üye olmayan veya giriş yapmamış kullanıcılara Facebook Audience Network kullanan 3. parti uygulamalar veya websiteler aracılığıyla reklam göstermiyordu. Bu hafta yaptıkları duyuruyla bu durumu değiştiren Facebook cookie’leri, kendi butonlarını ve ekstra pluginleri kullanarak giriş yapmamış kullanıcıyı takip edip bu kullanıcılara da reklam göstereceğini açıkladı.

Microsoft ve Facebook ortak bir projeye girişiyor. Amerika’yı Avrupa’ya Atlas okyanusundan geçirecekleri bir kablo ile bağlayacaklarını duyuran ikili, kablonun 6600 kilometre uzunluğunda olacağını ve saniyede 160 terabitlik hız ile veri aktarılacağını açıkladılar. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Kaynak: TechCrunch

SpaceX, Falcon9 ile yine başarılı bir kalkış ve iniş gerçekleştirdi. Bu seferki görevi biraz daha zorlu olan Falcon9 orbite bir uydu yerleştirilmesi görevini üstlendi ve yine bir drone gemisine (OCISLY) dikey iniş yaptı. Elon Musk, bu görevlerde kullanılan roketlerden birinin önümüzdeki aylarda tekrar kullanılacağını söyledi. Uzay endüstrisindeki en büyük masraflardan birisi bir kez kullanılan roketin tekrar kullanılamaması. SpaceX’in amacı roketleri tekrar kullanarak maliyetleri azaltmak.

Aksiyon denince akla gelen iki marka olan Red Bull ve GoPro küresel boyutta bir ortaklık anlaşması imzaladı. GoPro, Red Bull’un düzenlediği 1800’den fazla etkinlikte yer alacak ve iki şirket için de içerik sağlayacak. Red Bull ise bu hamlesiyle GoPro’nun hisseleri üzerinde eşit hak sahibi oluyor. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Amazon, sesli asistanı Alexa’nın browser üzerinden çalışan simülatörünü yayınladı. Echosim’e giriş yapıp Alexa’yı test edebilirsiniz. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Snapchat, F serisi fon toplama turunda toplam 1.8 milyar dolarlık yatırım aldı. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Snapchat Aylık Aktif kullanıcı sayısı (milyon adet)

Toyota, Uber’e yatırım yaparak ortaklık yapmak üzere anlaştıklarını duyurdu. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Facebook Live üzerinden canlı yayın sırasında emoji gönderilebiliyor. Artık platform üzerinden kaydedilen video tekrar izlendiğinde kayıt sırasında gönderilen emojilere dayalı olarak bir grafik çıkarılacak. Bu şekilde kaydı izleyen kullanıcı direkt olarak videonun en heyecanlı kısmına geçiş yapabilecek.

Facebook, bu hafta ‘Trending Topics’ alanında muhafazakar haberlerin engellendiğine yönelik bir iddia ile yüz yüze geldi. Bunun üzerine Mark Zuckerberg muhafazakar siyasetçilerle bir araya geldi ve durumu açıkladı. Ayrıca yapılan duyuruyla birlikte artık ‘Trending Topics’ alanına haber sitelerindeki top-10 haberlerin ve RSS beslemelerin dahil edilmeyeceği belirtildi. (Türkçe🇹🇷)(İngilizce🇬🇧)

Çocukluğumuzda okul çıkışı eve koşup izlediğimiz Pokémon’un oyunu merakla beklenen Pokémon GO, Amerikada beta kullanıma açıldı.

Jüri Java dilinin kullanımı ile ilgili Google ve Oracle arasındaki savaşa noktayı koydu. 37 tane Java API’nın Android’de kullanımının adil olduğunu söyleyen jüri Google’ın cebinden 9 milyar dolar çıkmasına engel oldu.

Magic Leap, Twilio’nun araçlarını ve servislerini Magic Leap SDK’i içerisine entegre edeceklerini ve bu kapsamda 10 tane Twilio geliştiricisine SDK’e erişim izni vereceklerini Twilio SIGNAL Developer Conference’da duyurdu.

Minecraft’a deathmatch modu geliyor. Özel haritalarda rastgele üretilecek araçları kullanılacak oyuncular maç bitene kadar çarpışacak olan kullanıcılar maç sonunda oyunlarına kaldıkları yerlerden devam edecekler.

Kaynak: xbox.com

Reddit’ten bu hafta iki haber var. Birincisi fotoğraf servisi olarak destekledikleri Imgur servisi gibi servisleri artık desteklemeyecek ve kendi resim yükleme servisini kullanıma alacaklar. İkincisi ise Reddit post’ları artık diğer web sitelerinde gömülü (embedded) olarak konulabilecek. Şirket daha önceden sadece postlara yapılan yorumlar bu şekilde kullanılabiliyordu.

Wandering in the floating desert | ZeusDex |Dijital | 2016

İlgi Çekici Blog Yazıları

Dünyanın en uzun tren hattı olan 9289 km uzunluğundaki Trans-Sibirya hattındaki tren yolculuğu tam 1 ay sürüyor. Derek Low, bu yolculuk süresince yaşadıklarını yazmış. Yolculuk boyunca bütün masrafları dahil toplam 1175 dolar harcamış.

Morning in the Pine Forest | Konstantin Savitsky & Ivan Shishkin | Tuval üzerine yağlı boya | 1886

Yazılım Geliştirme

Haberler ve ilginç blog yazıları

Nefret etmeye bayıldığımız ama onsuz da yaşayamadığımız 7 tane programlama dilini listelemişler. Nedenlerini de açık açık yazmışlar. İlk sıraları C ve JavaScript almış. Sonuncusunun Python olduğunu görmek beni şaşırttı fakat nedenini okuyunca az da olsa hak verdim.

Developer’ların genelde yaptığı 5 tane kariyer hatası. 1-Bir şirkette çok uzun kalmak 2-İşten işe atlamak … 5-tek bir alanda sabit kalmak

Atlassian, Git’te kullanılan centralized, feature branch, gitflow ve forking workflow’larını karşılaştırmış.

Louvre Museum | JR | 2016

Apple (Swift, iOS, watchOS, tvOS, OS X)

Bu hafta ‘dynamic vs static’ savaşı dönüyor. Objective-C’nin dynamic feature’larının Swift’te yer almamasına dair birçok blog yazısı yazıldı. Objective-C’nin dynamic runtime’a sahip olması Swift’in de bu şekilde olmasını gerektirmiyor. Uzun lafın kısası her zamanki gibi projenize hangisi uygunsa onu seçin tabi ki.

Berlin’de UIKonf 2016 düzenlendi. Bize de videoların internete yüklenmesini beklemek kaldı. Seneye orada olmaya çalışacağım.

Bir kütüphane yazdığınızda dökümantasyona ne kadar önem veriyorsunuz? Aslında dökümantasyonu olmayan bir kütüphane, kütüphane sayılmaz. Jesse Squires, Swift kütüphaneleri için dökümantasyonu nasıl yazacağınızı ve nasıl yayınlayacağınızı adım adım anlatmış.

Shannon Potter, Core Animation için yazdığı CALayer kütüphanesini sonunda yayınladı.

Tek bir projede birden fazla ortam kurmanız gerekebiliyor. Test veya development ortamında yaptığınız her şeyin canlıda olmasını istemezsiniz. Sam Dods, iOS’te birden fazla ortamı en iyi şekilde nasıl kurarsınız avantajları ve dezavantajlarıyla güzelce anlatmış.

Swift ile nasıl script yazacağınızı bilmiyorsanız Hector Matos adım adım nasıl yapılacağını açıklamış.

Kullanıcı verilerini kullandığınız bir uygulamanız var. Hassas veri dediğimiz bu verileri en güvenli şekilde nasıl kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bart Jacobs, verileri nasıl güvenli şekilde kaydedeceğinizi, network işlemleri sırasında ne yapmanız gerektiğini ve hassas verilerle ilgili ne yapmanız gerektiğini anlatmış.

Warranted Perception | Zaki Abdelmounim | 2016

JavaScript

Gördüğüm en iyi tutorial’lardan birisi. Sıfırdan React ile Yelp uygulamasının bir benzerini bu tutorial ile yapabilirsiniz. Bol bol zaman ayırmanız gerektiğini belirtmem gerek. Çünkü baştan sona her şey kapsamlı bir şekilde anlatılmış.

Proper Tail Calls (PTC), ES6 ile gelen recursive pattern’lerin kolaylaştırılmasını sağlayan yeni bir özellik. Michael Saboff, WebKit içinde kullanılan PTC’nin nasıl kullanılması gerektiğini ve avantajlarını yazmış.

Google I/O 2016’da güncellenen Firebase ile React’i birlikte nasıl kullanabilirsiniz David Gilbertson anlatmış.

v8_inspector desteği Node.JS’e eklendi. Bu Node.js’in artık Chrome DevTools veya diğer debug tool’ları kullanılarak debug edilebileceği anlamına geliyor.

Bitbucket 2.0 için npm desteği geldi. Bu artık private npm package’ları kullanabilmeyi sağlıyor.

NodeSource, 21 Haziran’da Node.js, Docker ve Kubernetes’in kullanımı ile ilgili bir webinar düzenleyecek.


Bu haftayı dünyanın en suçsuz ve acı çeken insanları olan mülteci çocukların başından neler geçtiğini görebileceğiniz ve empati kurabileceğiniz bir video ile kapatalım. Bu olayların yanı başımızda olmaması, bu olayların gerçekte de olmadığını göstermez. Bakın, görün anlayın ve eyleme geçin.


Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ butonuna tıklayarak ve paylaşarak diğer insanlara ulaştırın, herkes faydalanabilsin. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi Twitter’da ve/veya yorumlarda bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s