Haftalık Bültenler Özeti — 10

30’dan fazla haftalık bültenlerde karşıma çıkan ve hafta boyu ekranımdan geçenleri teknoloji haberleri, ilgi çekici blog yazıları ve yazılım geliştirme şeklinde 3 kategori altında topladım. Kategoriler arasında bu hafta denk geldiğim ve beğendiğim sanat eserleri sizi karşılayacak.

Teknoloji Haberleri

Microsoft, LinkedIn’i 26.2 milyar dolara satın aldı. LinkedIn kendi özgürlüğünü Jeff Weiner altında koruyacak. Microsoft’un içerisine direkt dahil olmayacak. Jeff Weiner direkt Satya Nadella’ya rapor verecek. Peki ama neden satın aldı?

Bu hafta Apple’ın geliştiricilere yönelik konferansı (pazarlama için en büyük reklam fırsatı) WWDC 2016 düzenlendi. iOS 10, watchOS 3, macOS Sierra ve tvOS ile birlikte birçok yeni özellik duyuruldu. Buyrun 7 dakikalık özete.

Apple her sene olduğu gibi Tim Cook bu sene de App Store verilerini paylaştı. Toplamda 2 milyon uygulama mevcut. Bu uygulamalar 130 milyar kez indirilmiş ve geliştiricilere bu uygulamalardan gelen gelirden 50 milyar dolar aktarılmış. Geçen senenin rakamlarıyla karşılaştırınca sadece bu sene 500 bin yeni uygulama katılmış. Bu yıl bütün uygulamalar 30 milyar kez indirilmiş ve Apple 20 milyar dolar geliştiricilere aktarmış.

Apple en çok kullanılan uygulaması (!) Messages’ta çok fazla değişiklik yaptı. Artık Messages’ın da ayrı bir App Store’u var. Bu şekilde geliştiriciler iMessage uygulamaları yazabilecekler.

Apple iMessages

IoT alanında kullanılacak Apple Home uygulaması akıllı evleri bir adım öteye taşıyacak. Apple bu uygulamayla birlikte HomeKit adlı geliştirici kütüphanesini de duyurdu. Apple bununla birlikte akıllı evlerin kalbi olmayı planlıyor.

Apple Home

Apple ile ilgili son olarak bahsetmem gereken yeni gelişmiş bildirimleri ve Siri’yi 3. kullanıcılara açması. Doğru kullanıldığında bu iki özellik hem geliştiricilerin hem de uygulama sahiplerinin çok işine yarayabilir. Kullanıcınızın uygulamayı açmadan uygulamayı kullanmasını sağlayabilirsiniz.

NASA, yeni hibrit uçağı Maxwell ile yakıt tasarrufu yüksek ve daha az ses çıkaran uçuşlar planlıyor. Toplamda 14 motoru bulunan Maxwell, kalkış ve iniş sırasında bütün motorları kullanıyor fakat havadayken sadece en büyükleri olan 2 motorunu kullanıyor. Maxwell’in önünde 4 yıllık bir test süreci bulunmakta.

NASA | Maxwell

Nintendo, E3 2016 konferansında genel olarak tek bir oyuna The Legend of Zelda: Breath of the Wild’a odaklandı ancak geleceğini mobil oyunları ve sanal gerçekliği de ele aldı.

Tarihte ikinci kez gravitational waves (çekim dalgaları) tespit edildi. Bilim adamları bütün ihtimaller arasından 1.4 milyar ışık yılı uzaklıktaki iki kara deliğin yarım ışık yılı alanda birleşmesi sonucunda oluşan bir gravitational wave olduğuna karar kıldılar. (Birisi çıkıp bana buna nasıl karar verdiklerini anlatabilecek bilgiye sahip mi merak ediyorum)

LIGO — Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory

Bu hafta 27 farklı alanda Avrupa’nın en iyi start-up’ları seçildi.

Bugün (19 Haziran) Türkiye saati ile 18:00’da Blue Origin, New Shepard roketini 4. kez fırlatacak. Bu sefer inişte Apollo 15 ile yaşanan senaryoyu test etmek için kapsülün 3 paraşütünden birini saf dışı bırakacaklar. Canlı yayını saat 17:45’ten itibaren buradan izleyebilirsiniz.

Bu hafta SpaceX bir uçuş gerçekleştirdi. 2 tane uyduyu Orbit’e yerleştirme görevi olan SpaceX görevi tamamladı ancak iniş sırasında roketin iticilerinde bir patlama meydana geldi.

Ürünleriyle ilgili hala hiçbir fikrimizin olmadı sır yuvası şirket MagicLeap’ten yeni bir video daha yayınlandı. Lucas Film ile birlikte hazırladığı bu video ile C-3PO ve R2-D2 ayağımıza geliyor.

Lenovo, Google’ın Augmented Reality projesi Tango’yu kullanan ilk akıllı telefonu Phab2Pro’yu tanıttı. Bu telefon aynı zamanda Augmented Reality özelliği barındıran ilk telefon olma özelliği taşıyor. Cihaz 2016 yılının sonlarına doğru satışa sunulacak.

Fishing Port | Stéphane (Wootha) Richard | Dijital | 2016

İlgi Çekici Blog Yazıları

Stuart Hall App Store ve Google Play Store’daki 8000 uygulamayı isimleri açısından inceleyerek bir araştırma yapmış. Araştırma sonuçlarına göre uygulamanızı isimlendirirken göz önünde bulundurabileceğiniz birkaç tane ipucu hazırlamış. (NOT: Bu arada bulduğu en kısa uygulama ismi 2 karakterden en uzunu ise 38 kelime ve 254 karakterden oluşuyor.)

Sunflowers | Van Gogh | 3. versiyon | Tuval üzerine yağlı boya | 1988

Yazılım Geliştirme

Haberler ve ilginç blog yazıları

Birkaç arkadaşım ile birlikte başlattığımız Awesome Weekly News adında bir projemiz var. Projenin amacı Apple, Android ve JavaScript ile ilgili haberleri ve blog yazılarını community’den alıp bütün community ile paylaşmak. GitHub’da 3 ayrı repository olarak başlayan bu proje ile yazdığınız blog yazılarınızı veya okuduğunuz güzel bir blog yazısını herkesle paylaşabilir, ilgili haberleri oradan takip edebilirsiniz. Yıldızlarınızı bekliyoruz. (Awesome Apple Weekly News, Awesome Android Weekly News, Awesome JavaScript Weekly News)

GitHub bu hafta saldırıya uğradığını ve geçmişte diğer sitelerden sızan hesap bilgileriyle giriş yapılmaya çalışıldığını duyurdu. Hesaplarına giriş yapıldığı tespit edilen kullanıcıların parolası sıfırlandı ve yeni parola belirlemeleri için bildirim gönderildi. Siz kendinizi garantiye almak için parolanızı güncelleyin.

UniK, C/C++, Java, Node.js, Go ve Python uygulamalarını Unikernel’e dönüştürmeye yardımcı oluyor. Açık kaynak kodlu Unik, uygulamalarını self-contained minyatür işletim sistemleri gibi kullanmak isteyenlerin ihtiyacını karşılayacak gibi duruyor.

Lovely Spring | Art Jongkie | Sulu boya | Endonezya

Apple (Swift, iOS, watchOS, tvOS, OS X)

WWDC 2016 bu hafta düzenlendi ve iOS için gelmiş geçmiş en büyük güncelleme oldu diyebiliriz. iOS 10 ile birlikte birçok yeni özellik geldi ve Apple birçok özelliği de developer’ların kullanımına sundu. Beni en çok heyecanlandıran SiriKit, BNNS (Basic Neural Network Subroutines) ve yeni UserNotifications framework’ü. WWDC’nin videolarına buradan ulaşabilir, bu aracı kullanarak videoları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. WWDC 2016 ile ilgili daha fazla bilgiye ise buradan veya buradan erişebilirsiniz.

Swift 3.0 Developer Preview 1 yayınlandı. 🎉 Bu sürüm 41 tane implement edilmiş ‘Swift evolution proposal’ını ve Swift Package Manager’ı içeriyor. Ayrıca bu sürüm Swift 2.2.1 ile uyumlu olmayan büyük bir değişiklik. Ancak bundan sonraki sürümler hep ‘backward compatible’ olacak.

App Store Review Guideline’ları güncellendi. Uygulamanızı submit etmeden okumanızda fayda var.

Apple, geliştiricilerin uygulamalarını test, optimize ve analiz etmelerini kolaylaştıracakları TestFlight güncellemesi, App Store Optimizasyonu ve App Analytics Impressions gibi yeni özellikler ve kaynaklar yayınladı.

Russ Bishop, Xcode 8 ile birlikte resmi olarak yayınlanan XcodeKit ve Source Editor Extension’larını anlattığı bir blog yazısı yayınladı. Yazıda Xcode için nasıl extension oluşturabileceğinizi de bulabilirsiniz. (NOT: Bu gelişme Alcatraz’ın kapısına kilit vurması demek oluyor. Çünkü Apple Xcode 8 ile birlikte Xcode process’ine code injection yapılmasına izin vermiyor.)

iOS 10 ile birlikte animasyonlarda da sonunda bir değişiklik yapıldı. Roy Marmelstein, UIViewPropertyAnimator ile yaptığı testi küçük bir blog yazısıyla paylaşmış.

Swift tarafında çok büyük ilerlemeler olması Objective-C’yi tamamen çöpe atmak anlamına gelmiyor. Objective-C’de de güncellemelerin yapıldığını görmek güzel bir duygu. Xcode 8 ile birlikte Objective-C’ye ‘class property’ kavramı eklendi. Henüz dökümantasyonu tamamlanmadığı için Andrew Madson bizim için deneyip kısa bir yazıyla paylaşmış.

Natasha The Robot, JP Simard, Ben Sandofsky, Ayaka Nonaka ve Jesse Squires geçtiğimiz 2 yıldaki Swift’in gelişimini ve Swift 3.0 ile birlikte ileride neler görmeyi beklediklerini Swift Language User Group’ta konuştular.

Sleaping Beauty | Eyvind Earle | Gouache | 1959

JavaScript

James Sinclair, JavaScript’te Test Driven Development’ın aslında test ile alakalı olmadığını, daha çok bir kodlama metodu olduğunu ve eğer doğru yaparsanız gerçekten daha hızlı ve düzgün kod yazmaya başlayacağınızı anlatmış.

Node 6’da ortaya çıkan bir bug Node 6 ile package publish etmeye izin vermiyor. Geçici çözüm Node 5’e geçin.

Dmitri Pavlutin function, method, constructor, indirect invocation’lar gibi ayrı başlıklar altında JavaScript’teki this keyword’ünün kullanımını güzel ve ayrıntılı bir şekilde anlatmış.

EcmaScript, JavaScript 2016 Spec’inin 7. versiyonunu yayınladı. 🎉 (Birisi çıkıp da her versiyonla bir önceki arasındaki farklılıkları yazsa güzel olurdu.)

Yeniden elden geçirilen Jailed JavaScript kütüphanesi, güvenilmeyen kodları browser içinde veya Node.js’te güvenli bir şekilde sandboxed environment’ta çalıştırmayı hedefliyor.

Krasimir Tsonev, React ile geliştirmeye başlamak için yapılması gereken minimum işlerin neler olduğunu anlatmış.

Henüz betada olan npms, npm modülleri için yeni bir arama motoru.


Bu haftayı insanların birbirine saygısının olmamasından doğan ve bizi mutsuz eden ve sinirlendiren olayların arasında kendimize az da olsa huzur bulabildiğimiz Garip Ay’ın bir ebru çalışması ile kapatalım. İnsanların düşünce ve hayat tarzındaki farklılıklara rağmen herkesin birbirine saygı duyduğu ve huzurlu olduğu bir hayat yaşamak çok zor değil. Bize bunu sağlamak için elimizden geleni yapmak düşüyor.

https://youtu.be/FBgd1cy33W0


Özetleri hazırlarken kullandığım kaynakların listesine buradan ulaşabilirsiniz.


Eğer yazıyı beğendiyseniz lütfen ❤ butonuna tıklayarak ve paylaşarak diğer insanlara ulaştırın, herkes faydalanabilsin. Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Önerilerinizi ve düşüncelerinizi Twitter’da ve/veya yorumlarda bekliyorum. Okuduğunuz için teşekkürler.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s