iOS Uygulama Geliştirme Öğrenme Rehberi — Başlangıç Seviyesi

2 minute(s) read

Rehber olarak hazırladığım bu yazıda Objective-C ile iOS uygulama geliştirmeyi öğrenmek için internette var olan eğitici blog yazılarını hangi sıralamayla takip etmeniz gerektiğini göstermek istedim. Malum, internette tonlarca eğitim var ve insan genelde nereden başlayacağını bilemez.

Swift yerine Objective-C’yi tercih ettim çünkü Objective-C şu anda daha stabil ve hala birçok yerde uygulama geliştirmede kullanılıyor.

NOT: Link olarak verilen blog yazıları İngilizce’dir. Daha fazla Türkçe içerik üretebilirsek umarım ileride bu yazının da tamamen Türkçe olan bir versiyonunu hazırlayabilirim.

Aşağıdaki adımları sırayla takip ederseniz en iyi şekilde iOS geliştirmeyi ve Objective-C’yi temel seviyede kavrayacağınızı düşünüyorum (Temel programlama bilginizin olduğunu varsayıyorum).

  • Öncelikle çalışma ortamımızı kuralım. Bu yazıda iOS programlamaya başlamak için nelere ihtiyacınız olduğu yazıyor. Ben okumak yerine video izlemeyi tercih ediyorum diyenler için alternatif link.
  • Bir iOS uygulamasının kod yapısının nasıl olduğunu anlamamız şu aşamada önemli. Kodun hangi bölümünün ne işe yaradığını öğrenmek için inceleyeceğimiz blog yazısı ise burada.
  • Artık yavaş yavaş Objective-C’deki veri yapılarına geçelim. Veri yapılarından kastım sayılar (numbers), diziler (arrays), kümeler (sets), veri sözlükleri (dictionaries), dizgiler (strings), tarihler (dates) olarak sınıflandırabiliriz. Bu yapıları da buradan inceleyebilirsiniz.

Karşılaştırma ve döngü durumlarına geçmeden önce buradan operatörlere göz atabilirsiniz.

  • Buradan if..else karşılaştırmalarını ve buradan da onun bir nevi eşleniği kabul edilen switch..case yapısını inceleyebilirsiniz.
  • Döngülere gelirsek; buradan genel kullanılan döngü yapılarını inceleyebilirsiniz. Ama orada atlanmış olan for..in (fast enumeration) yapısına da buradan ulaşabilirsiniz.
  • Sırada metodlara (methods) buradan kısa ve güzel bir giriş yapalım. Sınıfları da öğrendikten sonra metodların sınıflarda nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz.

Eğer Nesne Yönelimli Programlama (Object-Oriented Programming) konseptine hakimseniz yazının bu bölümünü atlayıp aşağıdaki maddeden devam edebilirsiniz. Eğer hakim değilseniz yazıya burdan devam etmenizi öneririm. Öncelikle Nesne Yönelimli Programlamanın ne olduğunu öğrenmek için Quora’da denk geldiğim güzel bir sohbet var. Nesne yönelimli programlama konsepti ve mantığını kafanızda oturtana kadar burada verilen cevapları tek tek inceleyebilirsiniz. Bunun yerine video izlemek isterseniz buradaki videoyu izleyebilirsiniz.

  • Şimdi Objective-C tarafında Nesne Yönelimli Programlama’nın nasıl olduğuna dair kısma geçelim. Burada bulduğum geniş kapsamlı ilk örnek burada ama bu ilk bölümü. Biraz daha ileri gitmek isterseniz ikinci bölümünü de buradan okuyabilirsiniz. Video tercih edenler için bir alternatif burada var ama ben bu maddede bahsettiğim blog yazılarını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
  • Nesne yönelimli programlamanın temellerinin kavrandığını varsayarak sınıflar (classes) ile ilgili kısma geçelim. Buradan bir sınıfın baştan sona nasıl oluşturulduğunu ve kullanıldığını inceleyebilirsiniz.
  • Daha önceden bahsettiğim metodların sınıflar ile birlikte kullanımını buradan inceleyip farklı tarzdaki metodları da öğrenebilirsiniz.

Şu anda başlangıç seviyesinde Objective-C bilgisine sahipsiniz. En kısa zamanda orta düzey ve ileri düzey için de yazıları tamamlayacağım.

Yazıda eksik veya hatalı olduğunu düşündüğünüz kısımlar ile ilgili benimle iletişime geçerseniz düzeltebilirim.

Twitter ve GitHub üzerinden beni takip edebilirsiniz. Yorumlarınızı, düşüncelerinizi Twitter’da ve/veya burada yorumlarda bekliyorum. Görüşmek üzere.

Leave a Comment

Required fields are marked *

Loading...